- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Am invins complexul bulgaresc

01 Aug, 18:53 • Redactia DailyBusiness

„Cine a dat golul, Maradona sau Valdano?”. „Pai nu se vede bine, ca televizorul are purici, mai misca de antena”.

Inainte de 1989, romanii se chinuiau sa prinda emisiunile televiziunii bulgare cu tot felul de improvizatii. Alta cale de a viziona meciurile internationale de fotbal nu exista.

Daca acele vremuri au indus un complex de inferioritate fata de bulgari, astazi putem spune ca acel complex a fost depasit. Ambele tari au intrat in Uniunea Europeana. Atat noi, cat si ei, putem urmari zeci de programe TV, de la BBC pana la Rai Uno. Situatiile economice difera, insa.

In Romania, salariul mediu este cu circa 70% mai mare decat cel din Bulgaria. Numerosi romani trec Dunarea de la Giurgiu spre Ruse, pentru a face cumparaturi la preturi mai mici. Fenomenul a condus la o scumpire a articolelor vestimentare si a altor produse nealimentare, in orasul bulgaresc.

La randul lor, bulgarii trec si ei podul, de la sud catre nord, in cautare de joburi banoase. Pentru a-i retine la actualele locuri de munca, managerii sunt nevoiti sa-i plateasca mai bine.

Intr-un fel, ne-am revansat, peste ani, fata de vecinii nostri de la sud de Dunare, gratie carora puteam vedea la televizor meciurile de la Campionatul Mondial de fotbal: Apropierea de Romania creste salariile in orasul bulgaresc Ruse.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”