- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Declaratie de interese si spagi

29 Nov, 12:47 • Redactia DailyBusiness

Subsemnatul Valentin Gros, editor la DailyBusiness (asta cred ca e echivalentul redactorului sef adjunct din presa scrisa), la recomandarea onor Clubului Roman de Presa, declar pe proprie raspundere ca in 13 ani de activitate in mass-media din Bucuresti, am acumulat urmatoarele

INTERESE

– Un certificat de actionar la Petrolexportimport, dobandit in urma Programului de Privatizare in Masa, derulat in timpul guvernarii Vacaroiu. Momentan nu pot preciza numarul actiunilor si implicit nici valoarea lor, deoarece am uitat in care sertar am pus documentul respectiv.

Totodata, pentru a respecta intocmai recomandarea CRP, atat in litera cat si in spiritul ei, declar ca de-a lungul activitatii mele am primit urmatoarele

SPAGI

– Una sticla whisky de la Nicolae Istrate, directorul general al hotelului Ambasador din Bucuresti. Fapta s-a petrecut la mijlocul anilor ’90, cand lucram la cotidianul Libertatea. Mentionez ca la incercarea de a refuza acea spaga, Istrate s-a plesnit cu palma peste frunte si a zis „aoleu, ce copil esti, ia sticla aia si scrie ce vrei”. Am consumat continutul in familie, impreuna cu tatal meu, Petre Gros si fratele, Cristian Gros.
– Una sticla whisky si un cartus de tigari fine de la Jeni Dragomir, directoarea generala a agentiei imobiliare Perfect Casa, in urma cu doi sau trei ani. La refuzul meu de a accepta darul, d-na Jeni a spus „intelege odata ca noua ne face placere sa iti oferim acest cadou” si a aratat catre personalul companiei, format din circa 8-10 specialisti imobiliari, toti de sex feminin. Am consumat acele produse impreuna cu colegii de la saptamanalul Banii Nostri, unde lucram la acea vreme, fapt ce a atras o apostrofare din partea redactorului sef Catalin Popa: „ce-i aicea, ba, bar de negri?”.

Am trecut sub tacere marcile de whisky si tigari, ca sa nu fiu acuzat de reclama mascata.

Oricine mai are cunostinta ca as detine si alte interese, ori ca as fi primit si alte spagi, este rugat sa le treaca la rubrica de comentarii.

Nu ma astept ca si alti colegi din presa sa imi urmeze exemplul, din simplul motiv ca acestia probabil nu au ce declara.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”