- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Lifestyle

Poveste despre vacante

22 Apr, 15:43 • Redactia DailyBusiness

Se spune ca a fost odata ca niciodata un turist foarte multumit de sine insusi si de vacanta pe care si-o putea permite intr-o insula indepartata.

Si intr-o buna dimineata din acea vacanta pe care si-o putea permite, pentru care muncise foarte mult, plimbandu-se agale pe plaja a vazut intr-un hamac zdrentaros undeva la umbra un tanar pescar. Barca sa umila era plina de peste. Probabil se trezise noaptea, ca toti pescarii, iesise in larg, avusese noroc si prinsese in plasa lui mult mai mult peste decat de obicei. Iar acum se gandea cum sa isi petreaca cat mai placut ziua pe care o avea inainte.

Turistul revoltat de indolenta pescarului il admonesta:

„De ce nu mergi sa pescuiesti in loc sa lenevesti aici in hamac?”

„Pai tocmai m-am intors de la pescuit. Nu vezi barca plina? Am avut o zi buna si am prins mai mult peste decat aveam nevoie.” raspunse lenes pescarul.

„Atunci du-te si pescuieste din nou. Este inca devreme, ai mai putea pescui cel putin o data.”

„Si de ce ar trebui sa fac asta?” intreba curios pescarul

„Cum de ce? Ca sa ai mai mult peste”

„Si ce sa fac cu mai mult peste? Deja am mai mult decat as avea nevoie.”

„Cum de ce? Ca sa il vinzi, sa ai mai multi bani.”

„Si ce sa fac cu mai multi bani?” intreba in continuare plictisit pescarul

Turistul nostru incepea sa fie agasat de intrebarile „de ce” ale pescarului

„Cum ce sa faci cu banii? Ai putea sa ii investesti. Ai putea sa cumperi mai multe barci, sa angajezi oameni care sa munceasca pentru tine. Iar in final daca ai munci foarte mult poate ca ai reusi chiar sa iti deschizi o fabrica de conserve de peste.”

„Si de ce ar trebui sa fac asta?” intreba pescarul

„Se vede ca esti greu de cap. Daca fabrica va merge bine ai putea la un moment dat sa angajezi un manager de valoare asa, ca mine, care sa o conduca in locul tau.”

„Si eu ce obtin din asta?”

„Cum ce obtii? Atunci cand altcineva va conduce barcile tale, fabrica ta, toata afacerea ta in locul tau vei putea la un moment dat sa iti permiti asa, ca mine, o vacanta, sa stai la umbra fara sa fie nevoie sa mai faci nimic.

„Si de ce toata complicatia asta?” intreba aproape adormit pescarul „Asta fac chiar acum”

Dorin Victor Vasile
www.psihoterapie.net

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”