Cariere

Oportunităţi de angajare în străinătate. În Malta, românii pot câştiga până la 60.000 de euro pe an în domeniul iGamingului

26 Nov, 23:40 • Russo George
Oferta de locuri de muncă în străinătate rămâne variată, permițând românilor să aleagă între salarii competitive și domenii variate de activitate. Cei interesați sunt încurajați să aplice pentru posturile care corespund calificărilor și experienței lor profesionale.
Oportunităţi de angajare în străinătate. În Malta, românii pot câştiga până la 60.000 de euro pe an în domeniul iGamingului

Românii care doresc să muncească în străinătate au acces la numeroase oferte de angajare în această perioadă, în diverse domenii precum IT, sport, turism sau construcții. Printre cele mai atractive poziții se numără cele de dezvoltatori de jocuri, cu salarii care pot ajunge până la 60.000 de euro pe an, dar și roluri în domeniul sportului sau al pregătirii fizice.

Posturi bine plătite pentru dezvoltatori de jocuri în Malta

Oportunitățile de angajare în Malta includ posturi pentru dezvoltatori de jocuri. Candidații trebuie să aibă cel puțin trei ani de experiență în domeniul iGaming, diplomă de licență și cunoștințe avansate de limba engleză. Salariile variază între 50.000 și 60.000 de euro pe an, în funcție de experiență, potrivit Bzi.

În Italia, o companie recrutează 50 de lucrători în domeniul sportului și al pregătirii fizice pentru sezonul următor. Angajatorul caută animatori, coordonatori de activități turistice, coregrafi, DJ, dansatori și cântăreți. Locurile de muncă sunt disponibile în stațiuni din Grecia, Spania, Portugalia, Egipt, Elveția și Italia. Salariile nete variază între 500 și 800 de euro pe lună, în funcție de poziție, experiență și cunoștințele de limbi străine.

Varietate de locuri de muncă în străinătate

Românii interesați de domeniul construcțiilor pot aplica pentru posturi în Letonia, unde o firmă caută 30 de sudori. Experiența anterioară și cunoașterea limbii engleze la nivel conversațional sunt cerințe esențiale. Salariile brute variază între 1.400 și 2.000 de euro pe lună, pentru un program de lucru de 40 de ore pe săptămână, cu ture de noapte.

În Norvegia, sunt disponibile poziții pentru ingineri electricieni, vopsitori și tinichigii auto, cu salarii de până la 2.000 de euro lunar.

În Belgia, angajatorii caută electricieni pentru iluminat stradal și întreținere. Este necesară o calificare profesională tehnică, minimum doi ani de experiență în domeniul construcțiilor și permis de conducere categoria B. Experiența cu remorca reprezintă un avantaj.

Citeşte şi: Calea Victoriei, printre cele mai scumpe artere comerciale din lume. Ce destinații se află pe primele locuri

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare