- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Carburanții se scumpesc de la 1 august. Accize mai mari, TVA crescut și efecte în lanț asupra economiei

08 Jul, 14:09 • Bugiu ⁠Ana Maria
Începând cu 1 august, prețurile la benzină și motorină vor crește ca urmare a majorării accizei cu 10% și a TVA-ului de la 19% la 21%, măsuri incluse în noul pachet fiscal al Guvernului Bolojan. Scumpirea carburanților va avea efecte directe asupra costurilor de transport și va genera scumpiri în lanț în întreaga economie.
Carburanții se scumpesc de la 1 august. Accize mai mari, TVA crescut și efecte în lanț asupra economiei

Începând cu data de 1 august, România va înregistra o creștere a prețului carburanților, ca urmare a majorării accizei aplicate acestora cu 10%. Scopul declarat al acestor modificări este creșterea veniturilor la bugetul de stat, în contextul unui deficit bugetar tot mai presant, potrivit mediafax.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Dragoş Anastasiu, vicepremier: ”O să fie o ordonanţă Trenuleţ”. Guvernul pregătește majorarea TVA la 21%, iar cel la alimente la 11%. Pensiile peste 3.000 lei scad, cresc impozitele locale și prețul carburanților

Carburanții se scumpesc de la 1 august

Pe lângă carburanți, pachetul de creșteri fiscale vizează și alte produse accizabile: alcoolul, tutunul și produsele cu conținut ridicat de zahăr.

Creșterea accizei la carburanți are un impact direct asupra prețului la pompă. În prezent, prețul mediu al benzinei standard este de aproximativ 7,10 lei/litru, iar cel al motorinei standard de 7,40 lei/litru. Odată cu intrarea în vigoare a noilor accize și a majorării TVA-ului, estimările indică faptul că benzina ar putea ajunge la circa 7,53 lei/litru, iar motorina, la aproximativ 7,80 lei/litru.

Guvernul a anunțat introducerea unei scheme de rambursare parțială a accizei pentru firmele care efectuează transport de mărfuri și persoane în interiorul țării. Impactul economic al acestor creșteri este, însă, mult mai larg. România consumă anual în jur de 8 milioane de tone de carburanți, în special motorină. Într-un astfel de context, orice majorare de preț la pompă are efecte imediate asupra întregii economii: cresc costurile de transport și distribuție, care, la rândul lor, duc la scumpiri în lanț în sectoare esențiale, inclusiv producția de alimente și bunuri de larg consum.

Sistemul de taxare a carburanților în România implică aplicarea unei accize fixe (în lei/litru), la care se adaugă, ulterior, TVA-ul. Odată ce TVA-ul va crește de la 1 august, acesta va fi calculat asupra prețului propriu-zis al carburantului și asupra accizei. Acest mecanism este cunoscut sub numele de „taxare la taxă” și duce la un efect de multiplicare a prețului final, resimțit de consumatorii finali.

Te-ar mai putea interesa și: De la 1 iulie, lista prețurilor crește. Energia, RCA-ul, carburanții și rovinieta vor costa mai mult

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...