- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Compania daneză Eurowind Energy investește 1 miliard de euro în România și dă startul angajărilor

18 Oct, 19:36 • Bugiu ⁠Ana Maria
Dezvoltatorul nordic de proiecte eoliene și solare anunță o investiție uriașă în România, cu obiectivul de a ajunge la 1 GW capacitate instalată în următorii ani. Proiectele vor genera zeci de noi locuri de muncă și vor transforma țara într-un centru regional al energiei verzi.
Compania daneză Eurowind Energy investește 1 miliard de euro în România și dă startul angajărilor

Compania daneză Eurowind Energy, unul dintre cei mai importanți dezvoltatori și operatori de proiecte eoliene, solare și hibride din Europa, anunță o investiție majoră de 1 miliard de euro în România. Grupul intenționează să atingă, în următorii ani, o capacitate instalată totală de 1 GW pe piața locală, ceea ce ar transforma România într-unul dintre principalele huburi de energie regenerabilă din portofoliul său european.

Te-ar mai putea interesa și: Cotroceni Park semnează un credit uriaş de 372 milioane de euro. Compania administrează cel mai mare mall din România

Compania daneză Eurowind Energy investește 1 miliard de euro în România și dă startul angajărilor

În prezent, compania operează 124 MW instalați în țara noastră, iar alți 400 MW sunt pregătiți pentru construcție — dintre care 138 MW în proiecte eoliene și 260 MW în parcuri fotovoltaice. Printre proiectele majore care vor fi implementate în perioada imediat următoare se numără parcul fotovoltaic de la Vișina (Dâmbovița) și parcurile eoliene de la Frumușița, Vector și Pecineaga Nord-Est. În paralel, compania dezvoltă și baterii de stocare a energiei — un proiect de 60 MW la Teiuș, cu o capacitate totală de 120 MWh, menită să crească stabilitatea rețelei.

CEO-ul Eurowind Energy, Jens Rasmussen, a declarat că planul de investiții pentru România face parte dintr-o strategie mai amplă de extindere în Europa Centrală și de Est. Grupul, care operează deja pe șapte piețe europene, deține o capacitate totală de 1,5 GW în operare și 1,3 GW în construcție, cu investiții cumulate de 2,5 miliarde de euro.

Odată cu extinderea activităților din România, compania intenționează să crească și numărul de angajați. În prezent, filiala locală are 35 de angajați, însă planurile prevăd extinderea echipei la 50–60 de persoane în următorul an.

„Grupul Eurowind investește anual aproximativ 1 miliard de euro, iar 30% din acest buget este direcționat către România. Proiectele noastre de aici reprezintă o componentă strategică în tranziția energetică a Europei”, a declarat Adrian Dobre, directorul general al Eurowind Energy România.

Recent, compania a finalizat parcul fotovoltaic de la Teiuș (60,2 MW) din județul Alba și urmează să conecteze la rețea parcul eolian Pecineaga (48 MW) din Constanța, o investiție de 90 de milioane de euro amânată cu câteva luni din cauza unor probleme de conectare cu distribuitorul de energie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...