Diverse

Prognoză meteo 10-12 iunie. Vremea se încălzește, dar instabilitatea atmosferică persistă

10 Jun, 13:12 • Bugiu ⁠Ana Maria
În noaptea de marți spre miercuri, cerul va fi variabil, cu posibile ploi slabe în nordul țării și ceață pe arii restrânse. Miercuri, vremea va deveni călduroasă în sud, est și vest, însă sunt așteptate averse și vijelii locale, mai ales la munte și în nordul Moldovei.
Prognoză meteo 10-12 iunie. Vremea se încălzește, dar instabilitatea atmosferică persistă

La noapte, vremea va fi în general liniștită în majoritatea regiunilor țării. Cerul se va menține variabil, dar în a doua parte a nopții sunt așteptate înnorări accentuate în nordul țării, unde sunt posibile ploi slabe, izolate. Vântul va avea o intensitate redusă, suflând slab până la moderat. Temperaturile minime vor varia considerabil, cu cele mai scăzute valori – între 5 și 6 grade Celsius – în depresiunile din Carpații Orientali, și cele mai ridicate, în jur de 18–19 grade, pe litoral. Pe alocuri, în special în zonele joase, se va semnala ceață, reducând vizibilitatea pe timpul nopții.

Te-ar mai putea interesa și: Vremea până vineri, 6 iunie. Cer variabil și minime generoase. Averse slabe în sud și centru

Prognoză meteo 10-12 iunie. Vremea se încălzește, dar instabilitatea atmosferică persistă

În București, cerul va fi în general variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Minimele termice se vor încadra între 14 și 17 grade Celsius, cu valori mai scăzute în zona periurbană, ceea ce va crea o noapte relativ confortabilă pentru locuitorii Capitalei.

Miercuri, vremea se va încălzi în aproape toată țara, devenind local călduroasă mai ales în regiunile vestice, sudice și estice. Maximele se vor situa între 22 și 32 de grade Celsius. Totuși, instabilitatea atmosferică va fi prezentă, în special după-amiaza și seara, când sunt așteptate înnorări temporar accentuate, averse și descărcări electrice. Aceste fenomene se vor manifesta local în zonele montane, în nordul și centrul Moldovei, nordul Transilvaniei și Maramureș, și izolat în restul teritoriului. Pe alocuri, vor apărea cantități semnificative de precipitații, căderi de grindină și intensificări ale vântului ce pot atinge 50–70 km/h. Vântul va avea intensificări locale în timpul zilei în vest, centru și nord, dar și în est și sud-est pe timpul nopții. Minimele nocturne se vor încadra între 5 grade în zonele depresionare și 19 grade la malul mării. Ceața poate apărea izolat, dimineața și noaptea.

În București, miercuri va fi o zi în general frumoasă, dar cu o ușoară tendință de instabilitate în a doua parte a zilei, când sunt posibile averse slabe, însă cu probabilitate scăzută. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat, cu ușoare intensificări spre seară. Temperatura maximă va atinge aproximativ 30 de grade Celsius, în timp ce minima va fi între 14 și 17 grade, menținând o atmosferă caldă și stabilă.

Joi, vremea se va menține predominant frumoasă în cea mai mare parte a țării, deși temperaturile diurne vor marca o ușoară scădere comparativ cu ziua precedentă, apropiindu-se de valorile normale pentru această perioadă a anului. Cerul va fi variabil, iar ploile vor apărea doar pe arii restrânse, în special în a doua parte a zilei, în zonele montane și submontane, cu accent pe Carpații Orientali și Meridionali. Vântul va rămâne slab și moderat, dar cu unele intensificări locale în timpul zilei, mai ales în estul și sud-estul țării. Maximele se vor încadra între 23 și 30 de grade, iar minimele între 4 și 19 grade Celsius, păstrând un regim termic agreabil.

În București, joi va fi o zi ușor mai răcoroasă decât miercuri, cu temperaturi maxime între 27 și 29 de grade. Minimele nocturne vor coborî spre 13–16 grade. Cerul va rămâne variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat, menținând o vreme general favorabilă pentru activitățile în aer liber.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România rămâne campioana inflației în UE. Prețurile cresc de aproape trei ori mai repede decât media europeană
România rămâne campioana inflației în UE. Prețurile cresc de aproape trei ori mai repede decât ...
Românii încep mai multe afaceri în 2026. Aproape 86.000 de firme și PFA-uri, înființate în primele șapte luni
Românii încep mai multe afaceri în 2026. Aproape 86.000 de firme și PFA-uri, înființate în primele ...
Inspecții la Philips România și 10 distribuitori. Consiliul Concurenței suspectează o posibilă înțelegere privind licitațiile pentru spitale
Inspecții la Philips România și 10 distribuitori. Consiliul Concurenței suspectează o posibilă ...
Agricultura începe să schimbe balanța comercială a României. BNR: Exporturile de materii prime agricole au crescut cu 13,9%
Agricultura începe să schimbe balanța comercială a României. BNR: Exporturile de materii prime agricole ...
Daniel Dăianu, avertisment dur privind PNRR: „România nu își permite să piardă miliarde de euro”
Daniel Dăianu, avertisment dur privind PNRR: „România nu își permite să piardă miliarde de euro”
Carburanții s-au scumpit din nou în România. Cât economisesc șoferii dacă alimentează în Bulgaria sau Ungaria
Carburanții s-au scumpit din nou în România. Cât economisesc șoferii dacă alimentează în Bulgaria ...
Ministerul Economiei lansează o nouă platformă de dialog cu mediul de afaceri. Antreprenorii și companiile, chemați să contribuie la politicile publice
Ministerul Economiei lansează o nouă platformă de dialog cu mediul de afaceri. Antreprenorii și companiile, ...
Admiterea la liceu și Evaluarea Națională, schimbate din mers? Raluca Turcan propune ca noile reguli să se aplice din 2030
Admiterea la liceu și Evaluarea Națională, schimbate din mers? Raluca Turcan propune ca noile reguli ...
Furtunile lasă pagube de sute de mii de lei. Cele mai mari despăgubiri pentru locuințe au ajuns la 340.000 de lei
Furtunile lasă pagube de sute de mii de lei. Cele mai mari despăgubiri pentru locuințe au ajuns la ...
Misterul focului care arde de un an sub pământ, în Lunca Mureșului. Pompierii nu reușesc să stingă focarul
Misterul focului care arde de un an sub pământ, în Lunca Mureșului. Pompierii nu reușesc să stingă ...
Ministerul Culturii lansează un program-pilot pentru un viitor teatru dedicat
Ministerul Culturii lansează un program-pilot pentru un viitor teatru dedicat
Blocada de facto a porturilor Odesa lovește agricultura ucraineană. Sute de milioane de dolari pierdute lunar
Blocada de facto a porturilor Odesa lovește agricultura ucraineană. Sute de milioane de dolari pierdute ...