Economie

Bursa s-a intors in desert, lichiditatea la maruntis, indicii in confuzie

29 Jul, 10:56 • marius.balasoiu
Economia americana da semne de incetinire a iesirii din convalescenta, cu toate ca multe companii de referinta raporteaza profituri in crestere. Indicii americani si asiatici au inchis pe rosu, iar cei de la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) ezitau joi dimineata intre scaderea DAX de la Frankfurt si cresterea CAC 40 de la Paris.
Bursa s-a intors in desert, lichiditatea la maruntis, indicii in confuzie

Dupa primul sfert de ora, doar SIF-urile (Societatile de Investitii Financiare) cresteau cu 1%, iar lichiditatea (valoarea tranzactiilor) ameninta sa reia seria valorilor „microscopice” de saptamana trecuta, cu o valoare de 733.000 de lei (172.000 euro).

Zilele de crestere pe o lichiditate ca in vremurile normale de vara de vineri, luni si marti, urmate de marcarea de profituri de ieri, par sa fi fost o joaca, din perspectiva saraciei de astazi. „Totusi, nu m-as grabi sa spun ca se va generaliza aceasta saracie. Vor veni raportarile companiilor si piata va reactiona si va iesi din lancezeala”, spune Iulian Panait, presedintele societatii de consultanta in investitii financiare KTD Invest, pentru DailyBusiness.ro.

BET 5.113,19-11,83-0,23% BET-C 2.985,82-9,16-0,31% BET-FI 23.012,01342,691,51% ROTX 10.533,29-20,53-0,19% BET-XT 474,121,340,28%

Dupa 30 de minute de la inceperea sesiunii de tranzactionare, indicii continuau sa aiba un comportament confuz, pe fondul cresterii lichiditatii doar pana la 323.000 de euro. Cei doi indici care depind de SIF-uri cresteau, dar ceilalti – nu.

Indicele BET XT, al celor mai importante 25 de companii de la BVB (inclusiv SIF-urile), castiga peste 0,28%, pana la 474 puncte. BET FI, indicele dedicat SIF-urilor, crestea chiar intr-un ritm remarcabil, cu peste 1,5%, mentinandu-se deasupra pragului critic de la 23.000 de puncte. Supravietuirea deasupra acestui prag ar intari ipoteza unei tendinte asecendente, daca, din nou, lichiditatea ar fi una normala. Indicele compozit BET C, al tuturor actiunilor (mai putin SIF-urile), a pierdut 0,31%, pana la 2.985 puncte. Indicele BET, al celor mai importante 10 actiuni (mai putin SIF-urile), a scazut cu 0,23% pana la 5.113 puncte.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare