- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

FMI urca si in somn Bursa de la Bucuresti. Cumparatorii se grabesc sa-si termine banii

02 Jul, 12:01 • marius.balasoiu
Societatile de investitii financiare (SIF) au castigat 22,5 milioane de euro dupa o ora si jumatate de tranzactionare la Bursa de Valori Bucuresti (BVB). Piata este incantata de eventualitatea acordarii de catre FMI a celei de-a cincea transe a imprumutului pentru Romania.
FMI urca si in somn Bursa de la Bucuresti. Cumparatorii se grabesc sa-si termine banii

Lichiditatea (valoarea tranzactiilor)

este foarte mare pentru aceasta perioada, de peste 8 milioane de lei (1,84 mil. euro), ceea ce arata un interes serios de cumparare.

„Lumea se grabeste sa cumpere. Se cumpara din ask (la pretul pietei), se sare peste pasii de cotare. Se poate banui ca exista ordine mari in asteptare. Vanzatorii au cam inceput sa se retraga, ceea ce inseamna ca preturile ar putea continua sa creasca”, spune, din piata, Marcel Murgoci, director de operatiuni la societatea de brokeraj Estinvest.

FMI va decide dupa inchiderea sedintei daca da banii Romaniei, mai exact Bancii Nationale ca sa sustina leul impotriva atacurilor speculative. Jucatorii la BVB nu se indoiesc ca decizia FMI va fi favorabila, mai ales dupa ce un purtator de cuvant al institutiei tocmai a laudat Romania.

Cresterile din debutul sesiunii de astazi sunt aproape flagrant impotriva cursului evenimentelor pe bursele americane, care au inchis in scadere, ca urmare a unor date nesatisfacatoare despre economia SUA. Bursele asiatice au inchis si ele in scadere, din cauza dezamagirilor provocate de economia chineza. Europa este pe verde, pentru ca isi ajusteaza pozitia dupa vanzarile de ieri, dar si pentru ca au venit vesti bune din minerit.

Pietele lumii asteapta datele despre somajul in SUA, care vor veni la ora 8.30 ora New York-ului. Jucatorii de la BVB vor avea inca o ora sa-si ajusteze pozitiile.

Indicele BET XT, al celor mai importante 25 de companii de la BVB (inclusiv SIF-urile) , a castigat 2,73 % pana la 444 puncte. BET FI, indicele dedicat SIF-urilor, a cules un plus de 3,44% trecand de 20,800 de puncte. Indicele compozit BET C, al tuturor actiunilor (mai putin SIF-urile) , creste cu 1,95%, pana la 2.861 puncte, iar indicele BET, al celor mai importante 10 actiuni (mai putin SIF-urile) a castigat 2,25% pana la 4.851 puncte.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...