Vara anului 2025 a avut un impact brutal asupra economiei Europei, din cauza caniculei, secetei și a inundațiilor.
Un studiu condus de economista Sehrish Usman de la Univeritata din Mannheim (Germania), cu doi coautori de la Banca Centrală Europeană, se bazează atât pe date meteorologice, cât și pe modele economice pentru a estima pagubele provocate de evenimentele meteorologice extreme.
Citește și: Santinela Estică a NATO se întărește. Ce țară a trimis elicoptere militare
Studiul estimează că, până în 2029, costurile macroeconomice generate de dezastrele din vara anului 2025, care acum sunt de 43 de miliarde de euro, ar putea ajunge la 126 de miliarde de euro.
Pierderi semnificative au fost înregistrate în Cipru, Grecia, Malt și Bulgaria, fiecare dintre aceste țări suferind pierderi care depășesc 10 miliarde de euro în 2025. Acestea au fost urmate de țări precum: Spania, Italia și Portugalia.
Autorii studiului sublșiniază cifrele studiului sunt subestimate, fiindcă nu sunt luate în considerare efectele cumulative și alte repercursiuni ale schimbărilor climatice.
„Costurile reale ale fenomenelor meteorologice extreme se relevă treptat pentru că aceste evenimente afectează viețile și mijloacele de trai printr-o gamă largă de canale care depășesc impactul inițial”, a declarat Sehrish Usman, economist la Universitatea din Mannheim și autorul principal al studiului, potrivit hotnews.ro.