Nicuşor Dan a reacţionat după ce candidatul AUR la alegerile prezidențiale din 18 mai, a afirmat că dorește să reducă semnificativ numărul bugetarilor din administrația centrală și locală, cu 500.000 de persoane. Planul său vizează revenirea la nivelul de la începutul anilor 2000, când în sectorul public lucrau aproximativ 800.000 de oameni, față de 1.300.000 în prezent.
Întrebat ce ar face în locul lui George Simion, referitor la concedierea a jumătate de milion de bugetari, Nicușor Dan a spus că „asta e o prostie”, scrie Agerpres.
Nicuşor Dan a apreciat de asemenea că o creştere a taxelor şi impozitelor „se poate evita”, prin reducerea „drastică” a cheltuielilor statului, a marii evaziuni fiscale, dar şi prin creşterea absorbţiei fondurilor UE.
„Eu pot să văd în momentul de faţă că sunt cheltuieli nejustificate. În momentul în care am venit la Primăria Capitalei, acum patru ani, uitându-mă cu colegii pe toate lucrurile astea, am tăiat consistent şi am redresat”, a spus el.
Candidatul AUR la alegerile prezidenţiale, George Simion, afirmă că, dacă va ajunge preşedinte al ţării, va susţine reducerea cu două treimi a aparatului administraţiei publice, respectiv 500.000 de bugetari ar urma să plece din sistem. El subliniază că acest lucru nu se va întâmpla ”a doua zi”, ci într-un termen de cinci ani.
>”De exemplu, o eficientizare a aparatului administrativ. Suntem în Senatul României, aici tot am auzit proteste din partea angajaţilor, diferite chestii. Sunt angajaţi aici, în Senat, la comisiile pe care le conducem noi, dar nu angajaţi de noi, ci erau în structura Senatului, care sunt deranjaţi în momentul în care li se cere un raport de activitate. Situaţia asta este în administraţia locală şi centrală”, a afirmat George Simion, într-un interviu acordat Digi 24 şi difuzat marţi seară.
Sondaj INSCOP: Cine votează cu George Simion, cine pune ştampila pe Nicuşor Dan
El a spus că din sistemul bugetar ar trebui să plece ”membrii de partid, pentru că nu vorbim despre profesori, nu vorbim despre cadre medicale, avem un deficit la pompieri, la poliţişti, la militari”.