- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Un nou jucător pe piața de energie din România. Investitorii au și o mare fabrică din România

12 Feb, 18:41 • Russo George
Tranzacția prin care compania turcă Entek Elektrik Üretim A.Ș., parte a grupului Koç, a preluat două companii românești implicate în dezvoltarea unui proiect fotovoltaic de 214,26 MWdc de la firma britanică Econergy International a fost finalizată. Această achiziție marchează intrarea Entek pe piața de energie din România, consolidându-și astfel prezența în sectorul energiei regenerabile.
Un nou jucător pe piața de energie din România. Investitorii au și o mare fabrică din România

Valoarea inițială a operațiunii a fost stabilită la 32,9 milioane de euro, însă ulterior aceasta a fost revizuită la 33,2 milioane de euro. Din această sumă, compania turcă din domeniul energiei a achitat deja 29,2 milioane de euro.

Tranzacția a inclus preluarea Eco Sun Niculești, companie care deține autorizațiile pentru dezvoltarea unui parc solar de 214,26 MWdc, și Euromec-Ciocanari, firma care deține terenul pe care urmează să fie construit proiectul, notează Profit.ro.

Entek, înființată în 1995, este activă în mai multe segmente ale industriei energetice, inclusiv producția și tranzacționarea energiei electrice. Compania operează 11 centrale electrice în șapte orașe din Turcia și se axează în principal pe energie regenerabilă, care reprezintă aproximativ 80% din portofoliul său.

Entek este deținută în proporție de 99,23% de Tupras Turkiye Petrol Rafinerileri, cel mai mare grup industrial din Turcia și al șaptelea mare deținător de rafinării din Europa. Tupras face parte din Koç Holding, care controlează și uzina Ford Otosan de la Craiova, precum și grupul Arcelik, proprietarul brandului Beko România (fosta Arctic).

Turcii investesc în producția de energie verde în România

Eco Sun Niculești, înființată în 2021, urmează să dezvolte unul dintre cele mai mari parcuri fotovoltaice din România, consolidând astfel eforturile țării în direcția tranziției energetice. În același timp, Euromec-Ciocanari, firma care deține terenul aferent proiectului, este activă pe piață din 1995.

Această tranzacție subliniază tendința de creștere a investițiilor turcești în sectorul energiei regenerabile din România. Recent, și compania Defic Globe, filială a YEO Technology – un brand global specializat în energie regenerabilă și tehnologii energetice – și-a extins prezența pe piața locală prin noi investiții strategice.

Citește și: Anunț important pentru românii cu contract la PPC, fostul Enel. Schimbări în platforma online a companiei

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...