- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Acord de finantare de finantare de 20 mil. euro pentru Intesa Sanpaolo de la BEI

15 Oct, 12:38 • adrian.mihaltianu
Intesa Sanpaolo Bank si Intesa Sanpaolo Leasing Romania IFN SA au realizat un acord de finantare pentru 20 milioane de euro cu Banca Europeana de Investitii (BEI) pentru creditarea proiectelor initiate de catre intreprinderile mici si mijlocii (IMM-uri), companii cu un numar de angajati intre 250 si 3.000 de oameni (mid - cap) si entitatile publice din Romania.
Acord de finantare de finantare de 20 mil. euro pentru Intesa Sanpaolo de la BEI

Acordul de finantare este structurat astfel: 15 milioane euro catre Intesa Sanpaolo Bank Romania si 5 milioane euro catre Intesa Sanpaolo Leasing Romania IFN SA.

Acestea sunt primele imprumuturi BEI acordate Intesa Sanpaolo Bank si Intesa Sanpaolo Leasing in Romania, ce se alatura astfel institutiilor partenere privind fondurile BEI pe piata locala.

Fondurile BEI vor fi utilizate pentru co-finantarea proiectelor din sectorul industriei si al serviciilor, inclusiv turism, proiectelor de infrastructura mici si medii sustinute de autoritatile locale si proiectelor de investitii privind domeniul energiei, protectia mediului inconjurator, sanatate si educatie. Potrivit acordului, cel putin 70% din valoarea creditelor vor fi alocate proiectelor initiate de IMM-uri si companii mid cap (cu pana la 3.000 de angajati).

Mihai Tanasescu, vicepresedintele BEI, a declarat: „Creditele semnate astazi vor imbunatati accesul la fonduri pe termen mediu si lung in conditii de finantare avantajoase. Acest aspect va ajuta la cresterea productivitatii si a capacitatii competitive a IMM-urilor si a  companiilor mid cap si va facilita punerea in aplicare a proiectelor de infrastructura prioritare”.

Ezio Salvai, directorul general (CEO) al Intesa Sanpaolo Bank a mentionat ca peste 60% din portofoliul bancii este reprezentat de clienti IMM.

Incepand cu 1991, BEI a acordat imprumuturi in Romania in valoare totala de circa 9 miliarde de euro. Din aceasta suma circa 900 de milioane euro, inclusiv imprumuturile semnate astazi, reprezinta suport pentru punerea in aplicare a proiectelor mai mici ale IMM-urilor, companiilor cu pana la 3.000 de angajati si municipalitati.

Banca Europeana de Investitii (BEI) este institutia de creditare pe termen lung a Uniunii Europene si este detinuta de catre statele membre UE. BEI faciliteaza finantarea pe termen lung pentru investitii in scopul de a contribui la obiectivele strategice ale UE.

Cu o istorie de peste 400 de ani, Intesa Sanpaolo este unul dintre cele mai importante grupuri bancare internationale, ce ofera servicii pentru 20 milioane de clienti. Grupul este prezent in Europa Centrala si de Est, in Orientul Mijlociu si in Africa de Nord, cu peste 1.500 de unitati ale subsidiarelor Intesa Sanpaolo, ce opereaza in 12 tari din regiune.

Pe piata locala, Intesa Sanpaolo Bank are o retea nationala de circa 90 de unitati si active totale de peste 5 miliarde lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră