Finante-Banci

Astra Asigurari a deschis un centru de daune in Bucuresti

03 Jun, 14:54 • adrian.mihaltianu
Astra Asigurari a inaugurat marti, la sediul agentiei Barbu Vacarescu, un centru de constatari de daune,ce ar putea analiza aproximativ 7.000 de dosare anual, potrivit reprezentantilor companiei.
Astra Asigurari a deschis un  centru de daune in Bucuresti

Centrul va deservi atat municipiul Bucuresti, cat si zonele limitrofe. Aici, asiguratii din segmentul retail pot efectua atat constatarea daunelor, cat si deschiderea dosarului de daune.

„Investitia este doar la nivelul dotarilor, deoarece cladirea este inchiriata”, a declarat Radu Mustatea, directorul general al companiei.

Astra Asigurari mai detine in prezent un departament de daune in sediul sucursalei Bucuresti de pe strada Slatineanu, unde se vor solutiona dosarele pe segmentul corporate, leasing, aviatie.

„Dorim sa deschidem noi centre de constatare in orasele dezvoltate din tara, precum Brasov, Cluj- Napoca sau Timisoara, insa intai vrem sa vedem cum va avolua cel din Bucuresti”, a spus Mustatea.

Astra este a patra companie care deschide un centru de constatare in Bucuresti, dupa Omniasig, BCR Asigurari si Allianz-Tiriac.

Asiguratorul a realizat in primul trimestru al acestui an un profit de aproximativ 1 milion de lei, dupa pierderea de 11,36 milioane lei din aceeasi perioada anului 2008.

„Pentru trimestrul 2 al acestui an ne asteptam ca profitul sa fie mai mare decat in primele trei luni”, a mentionat Radu Mustatea.

Compania a inregistrat in primul trimestru al anului un volum de prime brute subscrise totale de 137.641.023 lei, in crestere cu 15% fata de aceeasi perioada a anului 2007.

Astra Asigurari, infiintata in 1991, are ca principali actionari companiile Nova Trade si Uniqa Group, liderul pietei austriece de asigurari.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare