- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BM include Romania printre tarile in dezvoltare care aplica cele mai ample masuri de restructurare

13 Jan, 09:50 • Redactia DailyBusiness
Banca Mondiala (BM) a inclus Romania, alaturi de alte cinci tari, in categoria economiilor in dezvoltare din Europa si Asia Centrala care aplica cele mai ample masuri de restructurare, potrivit raportului Global Economic Prospects 2011.
BM include Romania printre tarile in dezvoltare care aplica cele mai ample masuri de restructurare

Alaturi de Romania se afla Bulgaria, Kazahstan, Lituania, Rusia si Ucraina, potrivit Mediafax.

Alte tari din regiune care trec printr-un proces de restructurare semnificativa sunt Albania, Armenia, Azerbaidjan, Belarus, Georgia, Republica Kargaza, Lituania, Republica Moldova, Macedonia si Uzbekistan.

Banca Mondiala anticipeaza ca Romania va inregistra in acest an o crestere economica de 1,5%, urmata de un avans de 4,4% in 2012, estimarile fiind in concordanta cu cele ale Fondului Monetar International.

BM se asteapta pentru acest an la un deficit de cont curent de 6,4% din PIB, care se va amplifica usor, la 6,5%, in 2012, dupa un nivel de 6,3% in 2010.

Revenirea la un nivel al activitatilor anterior crizei reprezinta o piatra de hotar importanta, dar marimea decalajului intre PIB-ul potential si cel actual depinde de amploarea scaderii productiei si rata de crestere, noteaza institutia financiara internationala.

In economii cu ritm rapid de dezvoltare, precum China, cu o rata de crestere anuala a productiei industriale de 14% in primii cinci ani ai deceniului trecut, revenirea la nivelul din 2008 implica un decalaj de 20% comparativ cu ceea ce s-ar fi intamplat in absenta crizei.

Estimari care iau in calcul pierderile totale din timpul crizei, nu doar cele din industrie, confirma ca diferentele intre potentialul de productie si nivelul actual al acesteia au disparut sau sunt pe cale sa dispara la nivel mondial.

Astfel, in tarile cu venituri ridicate se mentine un decalaj al productiei de 2%, dar in regiunile aflate in dezvoltare, cu exceptia Europei si Asiei Centrale, este sub 1%.

Chiar si in aceasta regiune, capacitatile de productie in exces sunt concentrate in sase state, respectiv Romania, Bulgaria, Kazahstan, Lituania, Rusia si Ucraina. In restul regiunii decalajul este aproape de zero, se arata in raport.
In mod similar, deficitele de productie sunt concentrate in tarile cu activitati in exces in perioada de boom economic, inclusiv economii in tranzitie precum, Ungaria si Cehia.

Un exemplu elocvent il reprezinta ratele somajului din Estonia, Grecia, Irlanda, Lituania, Ucraina si Statele Unite, care depaseau 8% la sfarsitul anului 2010, fiind de peste trei ori mai mari comparativ cu nivelurile anterioare crizei.

Pentru cele sase state din regiunea Europa si Asia Centrala puternic afectate de criza, BM anticipeaza in ansamblu o crestere a PIB de 3,9% in acest an si 4,1% in 2012, deficitul de productie fiind de 4,2%.

Pentru ansamblul regiunii Europa si Asia Centrala, BM anticipeaza incetinirea cresterii economice de la 4,7% la 4% in acest an, urmata de accelerarea la 4,2% in 2012.

Cresterea din Europa Centrala si de Est este estimata la 2,1% si 3,9% pentru 2011 si 2012 si va continua sa fie limitata de masurile de restructurare.

In aceasta categorie au fost incluse Romania, alaturi de Albania, Bulgaria, Lituania si Macedonia.

BM avertizeaza ca o crestere a PIB sub asteptari in zona euro reprezinta un risc pentru economiile din Europa Centrala si de Est, avand in vedere gradul ridicat de integrare, din punct de vedere comercial, financiar si al pietei muncii.

In plus, unele tari din regiunea Europa si Asia Centrala, de exemplu Romania si Bulgaria, au o expunere la sistemele bancare ale unor state din zona euro cu datorii suverane mari, cum ar fi Grecia, unde redresarea este fragila.

Pana in prezent, extinderea reticentei la riscuri din zona euro a fost limitata, dar pietele de obligatiuni din Europa si Asia Centrala raman vulnerabile la modificarea increderii investitorilor.

La nivel mondial, BM anticipeaza o crestere economica de 3,3% in acest an si 3,6% in 2012.

Pentru zona euro este anticipat un avans de 1,4%, respectiv 2%.

In cazul Statelor Unite, banca se asteapta la o crestere a PIB de 2,8%, urmata de un avans de 2,9% anul viitor.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nouă oferte pentru supervizarea lucrărilor pe tronsonul Târgu Frumos–Lețcani al Autostrăzii A8
Nouă oferte pentru supervizarea lucrărilor pe tronsonul Târgu Frumos–Lețcani al Autostrăzii A8
Guvernul accelerează reforma guvernanței întreprinderilor publice. Selecția managementului și jaloanele PNRR, în analiză la Palatul Victoria
Guvernul accelerează reforma guvernanței întreprinderilor publice. Selecția managementului și jaloanele ...
Vodafone și Orange majorează abonamentele în 2026. Scumpiri de până la 6,8% și presiuni financiare pe operatorii telecom
Vodafone și Orange majorează abonamentele în 2026. Scumpiri de până la 6,8% și presiuni financiare ...
Trump amenință să blocheze deschiderea podului Gordie Howe, proiect vital pentru comerțul Canada-SUA
Trump amenință să blocheze deschiderea podului Gordie Howe, proiect vital pentru comerțul Canada-SUA
Premierul Ilie Bolojan: Medicii care studiază gratuit în România trebuie să lucreze în țară câțiva ani
Premierul Ilie Bolojan: Medicii care studiază gratuit în România trebuie să lucreze în țară câțiva ...
Florin Barbu: Comunele nu pot fi transformate în societăți comerciale, dezvoltarea depinde de administrația locală
Florin Barbu: Comunele nu pot fi transformate în societăți comerciale, dezvoltarea depinde de administrația ...
Viitorul diplomației începe la București: Elevii preiau controlul la LTSM MUN 2026 în Senatul României
Viitorul diplomației începe la București: Elevii preiau controlul la LTSM MUN 2026 în Senatul României
Reducerea pensiilor magistraților, din nou amânată: CCR așteaptă întoarcerea judecătorului Stan
Reducerea pensiilor magistraților, din nou amânată: CCR așteaptă întoarcerea judecătorului Stan
Nivelul de încredere al românilor în ONG-uri se menține stabil la 50%, dar percepția impactului direct rămâne limitată
Nivelul de încredere al românilor în ONG-uri se menține stabil la 50%, dar percepția impactului ...
Colliers: Cererea pentru spații industriale și logistice în România a atins aproape 1 milion de metri pătrați în 2025
Colliers: Cererea pentru spații industriale și logistice în România a atins aproape 1 milion de metri ...
Vremea în România. Încălzire accentuată urmată de răcire spre finalul săptămânii
Vremea în România. Încălzire accentuată urmată de răcire spre finalul săptămânii
Bolojan: „Ne-au împachetat realitatea și cetățenii; nu s-a inventat să corectezi asemenea deficite și toată lumea să fie fericită”
Bolojan: „Ne-au împachetat realitatea și cetățenii; nu s-a inventat să corectezi asemenea deficite ...
România a ratat o investiție strategică a gigantului sud-coreean KT&G
România a ratat o investiție strategică a gigantului sud-coreean KT&G
Politico: Bruxelles-ul pregătește un plan în cinci etape pentru aderarea Ucrainei la UE până în 2027
Politico: Bruxelles-ul pregătește un plan în cinci etape pentru aderarea Ucrainei la UE până în 2027
Copiii României, singuri pe internet. Hărțuirea și conținutul periculos devin normalitate
Copiii României, singuri pe internet. Hărțuirea și conținutul periculos devin normalitate
Scandal în cultură. Munca actorilor, prinsă între creativitate și birocrație
Scandal în cultură. Munca actorilor, prinsă între creativitate și birocrație
Tăieri ilegale descoperite într-o arie protejată din Brașov. Amenzi și dosar penal după controale
Tăieri ilegale descoperite într-o arie protejată din Brașov. Amenzi și dosar penal după controale
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat ...