- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Boc: La autostrada Cernavoda-Medgidia credeam ca exista constructori care isi respecta obligatiile

13 Apr, 20:30 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Transporturilor a fost obligat sa modifice programul constructiei autostrazii Cernavoda-Medgidia nu din cauza Guvernului, ci pentru ca firma constructoare nu si-a f?cut datoria, a declarat, miercuri, premierul Emil Boc.
Boc: La autostrada Cernavoda-Medgidia credeam ca exista constructori care isi respecta obligatiile

El a raspuns astfel intrebat de jurnalisti daca nu s-a hazardat atunci cand a anuntat ca Guvernul va finaliza aceasta lucrare, scrie Mediafax.

„Firma care nu si-a facut datoria nu facea parte din ceea ce eu ma asteptam sa se intample in Romania. Eu am crezut ca in Romania exista constructori de buna credinta, care isi respecta obligatiile contractuale. Din nefericire, nu peste tot este asa, de aceea ministerul a fost nevoit sa isi modifice programul, nu datorita Guvernului, ci datorita faptului ca firma nu si-a facut datoria”, a spus Boc.

Compania NAtionala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) a notificat compania franceza Colas cu privire la rezilierea contractului pentru proiectarea si executia tronsonului de autostrada Cernavoda-Medgidia si va organiza o alta licitatie.

Potrivit CNADNR, compania franceza nu a finalizat proiectarea autostrazii decat pentru 6 kilometri din cei peste 20 de kilometri ai traseului si nu a obtinut avizele si acordurile necesare, inclusiv autorizatia de construire, insa solicita costuri suplimentare importante si prelungirea termenului de executie cu doi ani.

In prezent, se afla in executie un tronson de 5,5 kilometru la care lucrarile au inceput cu intarziere, in vara anului trecut.

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat, marti, ca firma franceza a cerut suplimentarea valorii contractului cu 16 milioane euro, din cauza modificarii traseului pe o distanta de 14 km din lungimea totala de 20 km a tronsonului.

Ministrul a mentionat si alte motive pentru care a decis rezilierea contractului, respectiv solicitarea pentru prelungirea termenului final cu doi ani, pentru 2013, nefinalizarea proiectului pe o distanta de 14 km si inceperea constructiei pe o distanta de 5,5 km cu un an intarziere, respectiv in vara anului 2010.

Ca reactie la anuntul ministrului privind rezilierea contractului, Colas a sustinut ca a primit autorizatiile si terenurile doar pentru constructia a 6 km din tronsonul Cernavoda-Medgidia, asteptand decizia oficiala pentru restul de 14 km.

Colas a primit in noiembrie 2008 contractul pentru tronsonul de autostrada Cernavoda-Medgidia, in valoare de 224 milioane euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Vodafone și Orange majorează abonamentele în 2026. Scumpiri de până la 6,8% și presiuni financiare pe operatorii telecom
Vodafone și Orange majorează abonamentele în 2026. Scumpiri de până la 6,8% și presiuni financiare ...
Trump amenință să blocheze deschiderea podului Gordie Howe, proiect vital pentru comerțul Canada-SUA
Trump amenință să blocheze deschiderea podului Gordie Howe, proiect vital pentru comerțul Canada-SUA
Premierul Ilie Bolojan: Medicii care studiază gratuit în România trebuie să lucreze în țară câțiva ani
Premierul Ilie Bolojan: Medicii care studiază gratuit în România trebuie să lucreze în țară câțiva ...
Florin Barbu: Comunele nu pot fi transformate în societăți comerciale, dezvoltarea depinde de administrația locală
Florin Barbu: Comunele nu pot fi transformate în societăți comerciale, dezvoltarea depinde de administrația ...
Viitorul diplomației începe la București: Elevii preiau controlul la LTSM MUN 2026 în Senatul României
Viitorul diplomației începe la București: Elevii preiau controlul la LTSM MUN 2026 în Senatul României
Reducerea pensiilor magistraților, din nou amânată: CCR așteaptă întoarcerea judecătorului Stan
Reducerea pensiilor magistraților, din nou amânată: CCR așteaptă întoarcerea judecătorului Stan
Nivelul de încredere al românilor în ONG-uri se menține stabil la 50%, dar percepția impactului direct rămâne limitată
Nivelul de încredere al românilor în ONG-uri se menține stabil la 50%, dar percepția impactului ...
Colliers: Cererea pentru spații industriale și logistice în România a atins aproape 1 milion de metri pătrați în 2025
Colliers: Cererea pentru spații industriale și logistice în România a atins aproape 1 milion de metri ...
Vremea în România. Încălzire accentuată urmată de răcire spre finalul săptămânii
Vremea în România. Încălzire accentuată urmată de răcire spre finalul săptămânii
Bolojan: „Ne-au împachetat realitatea și cetățenii; nu s-a inventat să corectezi asemenea deficite și toată lumea să fie fericită”
Bolojan: „Ne-au împachetat realitatea și cetățenii; nu s-a inventat să corectezi asemenea deficite ...
România a ratat o investiție strategică a gigantului sud-coreean KT&G
România a ratat o investiție strategică a gigantului sud-coreean KT&G
Politico: Bruxelles-ul pregătește un plan în cinci etape pentru aderarea Ucrainei la UE până în 2027
Politico: Bruxelles-ul pregătește un plan în cinci etape pentru aderarea Ucrainei la UE până în 2027
Copiii României, singuri pe internet. Hărțuirea și conținutul periculos devin normalitate
Copiii României, singuri pe internet. Hărțuirea și conținutul periculos devin normalitate
Scandal în cultură. Munca actorilor, prinsă între creativitate și birocrație
Scandal în cultură. Munca actorilor, prinsă între creativitate și birocrație
Tăieri ilegale descoperite într-o arie protejată din Brașov. Amenzi și dosar penal după controale
Tăieri ilegale descoperite într-o arie protejată din Brașov. Amenzi și dosar penal după controale
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat ...
Alegeri parlamentare în Japonia: Partidul premierului Sanae Takaichi a obținut o majoritate de două treimi
Alegeri parlamentare în Japonia: Partidul premierului Sanae Takaichi a obținut o majoritate de două ...
Actorii Teatrului Național București protestează față de proiectul Ministerului Culturii privind evidența timpului de muncă
Actorii Teatrului Național București protestează față de proiectul Ministerului Culturii privind ...