- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Curtea de Apel Bucuresti respinge irevocabil cererea de infiintare a companiei Hidroenergetica

17 Apr, 17:35 • Redactia DailyBusiness
Curtea de Apel Bucuresti a respins irevocabil cererea Hidroelectrica de inregistrare a proiectului de divizare a societatii si de fuziune in vederea constituirii companiei nationale Hidroenergetica, relateaza Mediafax.
Curtea de Apel Bucuresti respinge irevocabil cererea de infiintare a companiei Hidroenergetica

Tribunalul Bucuresti a respins, in decembrie 2010, proiectul de divizare a societatii Hidroelectrica si de fuziune in vederea constituirii CN Hidroenergetica, considerand ca fuziunea societatilor din energie, concomitent cu divizarea SC Hidroelectrica SA, nu poate avea loc.

Decizia a fost contestata de societatea Hidroelectrica la Curtea de Apel Bucuresti, care in 14 aprilie a respins recursul, ramanand irevocabila decizia pronuntata de Tribunalul Capitalei.

In luna martie, Curtea de Apel Bucuresti a respins si cererea de inregistrare a proiectului de fuziune in vederea constituirii companiei nationale Electra, decizia fiind irevocabila.

Ministerul Economiei si companiile implicate in procesul de formare a societatii energetice nationale Electra anuntau atunci ca vor contesta decizia Curtii de Apel privind respingerea infiintarii acesteia.

Ministerul Economiei nu renunta la ideea infiintarii celor doua societati energetice nationale si evalueaza solutii alternative precum crearea unor complexuri mixte care sa includa producatori de energie si carbune, a declarat recent Alexandru Sandulescu, director in Directia de Energie a institutiei.

„Ministerul este in continuare doritor sa faca Electra si Hidroelectrica. Nu este vina ministerului ca nu s-au facut, cauza este blocarea lor in instanta. Asta nu inseamna ca proiectul sta pe loc. Pana la finele anului trebuie sa venim cu solutii alternative, asa cum ne-am angajat in discutiile cu Fondul Monetar International (FMI)”, a spus Sandulescu.

El adauga ca, spre exemplu, Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri (MECMA) ia in calcul formarea unui complex energetic format din cele trei complexuri energetice din Oltenia si Societatea Nationala a Lignitului si a altui complex compus din Compania Nationala a Huilei si cele doua termocentrale carora le livreaza carbune, respectiv Deva si Paroseni.

„In cazul primului complex exista la nivelul ministerului o unitate de opinii. In cazul celui de-al doilea complex inca se poarta discutii. Aceste doua proiecte sunt privite de minister ca pasi intermediari in crearea Electra si Hidroenergetica”, preciza Sandulescu.

Directorul din MECMA mai arata ca daca nu se vor face cele doua societati, solutia unor oferte publice primare pentru Hidroelectrica si Nuclearelectrica „este absolut aplicabila”.

Totodata, din Termoelectrica urmeaza sa fie separate activele viabile, iar acele grupuri care produc si energie termica nu ar trebui inchise.

Sandulescu a adaugat ca ministerul va lansa „in curand” in dezbatere publica proiectul de revizuire a strategiei energetice, proiect care mai are nevoie de aprobarea conducerii institutiei.
Cererile de infiintare a companiilor Electra si Hidroenergetica au fost contestate in instanta de Fondul Proprietatea, care detine actiuni la cele mai multe dintre societatile vizate pentru a fi incluse in acest plan de reorganizare, de sindicate si firme private.

Electra trebuia sa incorporeze Nuclearelectrica, termocentralele Turceni, Rovinari si Craiova, o parte a Hidroelectrica si Societatea Nationala a Lignitului Oltenia. In Hidroenergetica trebuiau sa fie incluse termocentralele Electrocentrale Deva si Electrocentrale Bucuresti, o parte a Companiei Nationale a Huilei si restul activelor hidroenergetice.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici au fost creşterile cele mai mari
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici ...
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie obiectivele României
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie ...
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări a tensiunilor
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări ...
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
Guvernul Bolojan pregătește noi măsuri pentru carburanți și accelerează proiectele de infrastructură
Guvernul Bolojan pregătește noi măsuri pentru carburanți și accelerează proiectele de infrastructură
Coface: Întreruperile în aprovizionarea cu materii prime prin Strâmtoarea Ormuz continuă să alimenteze volatilitatea prețurilor
Coface: Întreruperile în aprovizionarea cu materii prime prin Strâmtoarea Ormuz continuă să alimenteze ...
Plafonarea adaosurilor la alimente: Ministrul Agriculturii propune limită de 20-30% pentru toate produsele
Plafonarea adaosurilor la alimente: Ministrul Agriculturii propune limită de 20-30% pentru toate produsele
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record la cafea și volatilitate globală
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record ...
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit Fundației Magnani Rocca
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit ...
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete lansate din Iran și Liban
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete ...