- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Diosi, OTP: Creditele neperformante vor atinge punctul maxim in martie 2011

29 Nov, 09:32 • Redactia DailyBusiness
Creditele neperformante vor atinge punctul maxim in luna martie 2011, in principal ca urmare a cresterii cheltuielilor clientilor in perioada sarbatorilor de iarna, anticipeaza Laszlo Diosi, directorul general al OTP Bank Romania.
Diosi, OTP: Creditele neperformante vor atinge punctul maxim in martie 2011

„Sarbatorile de iarna, care sunt insotite de suplimentarea cheltuielilor, vor conduce la cresterea creditelor neperformante. De obicei, in ianuarie vedem o accelerare a cresterii creditelor neperformante. Daca oamenii cheltuiesc toti banii pe cadouri si mancare de Craciun si nu isi platesc ratele inseamna ca varful va fi atins la 90 de zile dupa, in luna martie. Cred ca varful creditelor neperformante va fi in martie, iar dupa aceea situatia se va imbunatati”, a declarat Diosi pentru Mediafax.

El a spus ca segmentul creditarii companiilor isi va reveni semnificativ anul viitor, sustinut de exporturi si investitii straine, ceea ce va determina ulterior o imbunatatire a situatiei financiare a populatiei, de exemplu prin plata salariilor la timp sau poate chiar prin majorarea acestora.

Diosi apreciaza ca ponderea creditelor neperformante ar fi scazut inca din acest an daca nu s-au fi aplicat noi masuri de austeritate.

„In august si septembrie am avut multe cereri de la clientii bugetari pentru restructurarea creditelor. Mai putin de 20% dintre clientii nostri cu credite sunt bugetari, dar pot spune ca septembrie a fost luna plangerilor din partea clientilor si a restructurarilor”, a continuat directorul general al OTP.

El a mentionat ca nivelul creditelor neperformante este in Romania mai mic decat Serbia sau Ucraina, dar se situeaza peste valorile din Bulgaria, Slovacia sau Ungaria.

„Ungaria sta in continuare mai bine decat Romania in ceea ce priveste gradul de neperformanta, dar acesta depinde foarte mult de cursul de schimb, care la rindul lui este influentat de stabilitatea macroeconomica”, a adaugat Diosi.

In ceea ce priveste OTP Bank Romania, el a spus ca estimarea initiala care indica profit pentru acest an s-a bazat pe un scenariu macroeconomic total diferit, care presupunea o crestere de circa 9% a creditarii si imbunatatirea situatiei privind ptovizioanelor in a doua parte a anului.

„Realitatea este ca deteriorarea portofoliului de credite nu s-a oprit, ci a continuat sa creasca. Pierderea din primele noua luni a fost determinata doar de costul riscului, in contextul deteriorarii calitatii portofoliului de pe segmentul de retail si extinderii crizei catre acele firme care au rezistat si au platit ratele in 2009”, a continuat Diosi.

El a spus ca OTP a restructurat creditele firmelor de maxim doua ori, aratand ca sunt unele companii care nu mai au sanse de revenire.

Intrebat despre strategia bancii, seful OTP Bank Romania a spus ca planurile grupului de dezvoltare in Romania nu s-au schimbat, insa depind de evolutia pietei.

„Ne-am majorat atat portofoliul de credite, cat si de depozite. Facem ce putem sa facem, chiar si in contextul acestei piete dificile. Grupul nu a renuntat la ideea de a face o achizitie in Romania”, a mentionat Diosi.

El a declarat in toamna anului trecut ca banca vrea sa-si extinda in cinci ani reteaua de sucursale, de la 106 la 200, fie prin deschiderea unora noi, fie prin cumpararea unei banci mai mici.

OTP Bank Romania are acum 106 sucursale, iar Diosi a spus ca banca nu vrea sa-si extinda reteaua in viitorul apropiat.

Subsidiara grupului ungar OTP a inregistrat dupa primele noua luni pierderi de 4,2 miliarde forinti (15,2 milioane euro), comparativ cu un profit dupa taxe de 752 milioane forinti in perioada similara din 2009, in conditiile in care costul riscului a crescut de aproape trei ori.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
SUA anunță progrese în negocierile cu Ucraina privind planul de încheiere a războiului
SUA anunță progrese în negocierile cu Ucraina privind planul de încheiere a războiului
Petrolierul rus Kairos, lovit de o dronă ucraineană în Marea Neagră, a eșuat pe coasta Bulgariei
Petrolierul rus Kairos, lovit de o dronă ucraineană în Marea Neagră, a eșuat pe coasta Bulgariei
Un zgârie-nori din Groznîi, capitala Ceceniei, a fost incendiat de o dronă ucraineană. Kadîrov va „răspunde personal” adversarilor, în curând
Un zgârie-nori din Groznîi, capitala Ceceniei, a fost incendiat de o dronă ucraineană. Kadîrov va ...
A încetat din viață Frank Gehry, arhitectul vizionar, autor al unor clădiri emblematice precum Muzeul Guggenheim din Spania
A încetat din viață Frank Gehry, arhitectul vizionar, autor al unor clădiri emblematice precum Muzeul ...
Guvernul pregătește o nouă „Ordonanță trenuleț”, care să limiteze cheltuielile publice
Guvernul pregătește o nouă „Ordonanță trenuleț”, care să limiteze cheltuielile publice
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție de 83 de miliarde de dolari
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție ...
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va fi considerat contrabandist
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va ...
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile vor să repopuleze zone intrate în declin demografic
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile ...
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ei în asigurarea securității în Europa
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ...
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – N.H. Movila Vulpii
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – ...
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex și Tarom
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex ...
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul săptămânii viitoare
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul ...
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și Dâmbovița
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și ...
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, AUR şi neafiliaţi. Printre semnatari, şi Victor Ponta
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, ...