- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Erste, profit net in crestere cu 2% in T1, la peste 260 mil. euro

28 Apr, 09:45 • Redactia DailyBusiness
Profitul net dupa plata intereselor minoritare al grupului Erste a crescut in primul trimestru cu 2,1%, fata de aceeasi perioada a anului trecut, pana la 260,6 milioane de euro, in contextul scaderii costurilor de risc, relateaza Mediafax.
Erste, profit net in crestere cu 2% in T1, la peste 260 mil. euro

Profitul operational al grupului Erste a scazut in primul trimestru cu 3% comparativ cu perioada similaradin 2010, la 953,6 milioane de euro, din cauza diminuarii veniturilor operationale si avansului costurilor operationale.

Veniturile operationale obtinute de grup s-au redus in primul trimestru cu 1,7%, la 1,9 miliarde de euro, in principal din cauza scaderii veniturilor nete din dobanzi cu 2,1%, la 1,29 miliarde de euro, care nu a putut fi compensata in totalitate de majorarea veniturilor nete din comisioane cu 2,1%, la 481,2 milioane de euro.

Totodata, venitul net din tranzactionare obtinut de Erste a ramas constant comparativ cu anul precedent, la valoarea de 139,7 milioane de euro.

Costurile de risc s-au diminuat in primul trimestru cu 13,4%, de la 531,2 milioane de euro in primul trimestru al anului trecut la 460,1 milioane de euro, ca urmare a revenirii progresive a economiilor din Europa Centrala si de Est.

„Per ansamblu, indicatorii macroeconomici cheie din Europa Centrala si de Est, precum si sentimentul investitorilor fata de regiune au continuat sa se imbunatateasca. Romania si Ungaria au continuat, totusi, sa se confrunte cu probleme economice, astfel incat in aceste tari nu anticipam o crestere economica notabila inainte de cel de-al doilea semestru”, a declarat Andreas Treichl, directorul general al Erste Group Bank.

Rata creditelor neperformante raportate la imprumuturilor acordate clientilor a urcat usor in primul trimestru, de la 7,6% la finele anului trecut la 7,7%. Rata de acoperire a creditelor neperformante s-a imbunatatit la 61,4%, de la 60% in decembrie 2010.

„Pe fondul intarzierii revenirii economice in Ungaria si Romania, costurile de risc aferente exercitiului 2011 vor ramane la niveluri crescute in cele doua tari. In celelalte tari se prognozeaza o scadere a costurilor de risc cu 10-20% in 2011, ceea ce va sustine profitabilitatea in crestere la nivel de grup. Cu toate acestea, cheltuielile extraordinare aferente taxelor bancare in Austria si Ungaria vor influenta negativ profitul net”, a spus seful grupului austriac.

Totalul activelor grupului Erste Bank a crescut in primul trimestru cu 3,7% fata de sfarsitul anului trecut, la 213,5 miliarde de euro, in principal pe fondul majorarii volumului operatiunilor interbancare.

Imprumuturile si avansurile acordate de Erste catre institutiile de credit au crescut in primele trei luni cu 31,8% fata de finele anului trecut, la 16,5 miliarde de euro, dintre care doua miliarde de euro au reprezentat aportul tranzactiilor repo.

Totodata, creditele si avansurile catre clienti s-au mentinut fata de sfarsitul anului trecut, la nivelul de 132,8 miliarde de euro,
Pe de alta parte, depozitele clientilor au urcat cu 1,9%, la 119,2 miliarde de euro, in principal ca urmare a avansurilor inregistrate in Cehia si, mai concret, a cresterile inregistrate la conturile de economii si la depozitele clientilor persoane fizice.

Erste Bank controleaza grupul BCR, dupa ce a preluat, in 2006, 61,88% din actiunile BCR, pentru 3,75 miliarde de euro, de la stat, Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare si International Finance Corporation. Grupul austriac si-a majorat ulterior participatia la 69,17%, prin preluarea de actiuni detinute de salariatii BCR.

In noiembrie 2009, grupul austriac a interpus in relatia sa de actionar majoritar al BCR doua vehicule cu statut juridic de SRL infiintate in Austria, EGB Ceps Beteilungen GmbH si EGB Ceps Holding GmbH. Societatea din urma detine in prezent 69,4% din actiunile BCR.

O participatie de 30,11% la grupul BCR se afla in proprietatea celor cinci societati de investitii financiare (SIF).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici au fost creşterile cele mai mari
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici ...
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie obiectivele României
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie ...
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări a tensiunilor
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări ...
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
Guvernul Bolojan pregătește noi măsuri pentru carburanți și accelerează proiectele de infrastructură
Guvernul Bolojan pregătește noi măsuri pentru carburanți și accelerează proiectele de infrastructură
Coface: Întreruperile în aprovizionarea cu materii prime prin Strâmtoarea Ormuz continuă să alimenteze volatilitatea prețurilor
Coface: Întreruperile în aprovizionarea cu materii prime prin Strâmtoarea Ormuz continuă să alimenteze ...
Plafonarea adaosurilor la alimente: Ministrul Agriculturii propune limită de 20-30% pentru toate produsele
Plafonarea adaosurilor la alimente: Ministrul Agriculturii propune limită de 20-30% pentru toate produsele
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record la cafea și volatilitate globală
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record ...
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
INS: Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 31.000 în 2025, iar rata a coborât la 0,6%
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
Înghețarea pensiilor, contestată în instanță: FACIAS acuză încălcarea legii
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
PSD analizează viitorul guvernării. Trei scenarii pe masă, decizia finală pe 20 aprilie
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit Fundației Magnani Rocca
Furtul celor trei tablouri semnate de Renoir, Cézanne și Matisse a durat numai trei minute, potrivit ...
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Zelenski propune Rusiei un armistițiu energetic și cere reluarea negocierilor de pace
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete lansate din Iran și Liban
Un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din Haifa, în nordul Israelului, după un tir de rachete ...