- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Metroul din Drumul Taberei va fi construit de consortiul Astaldi

11 Mar, 00:01 • Redactia DailyBusiness
Metrorex va semna contractul pentru constructia tronsonului de metrou Raul Doamnei-Hasdeu (Magistrala 5) cu asocierea condusa de compania Astaldi (Italia), dupa ce contestatia depusa de Aktor (Grecia) a fost respinsa de Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC).
Metroul din Drumul Taberei va fi construit de consortiul Astaldi

„Am primit avizul de la CNSC pentru continuarea procedurilor de licitatie. Asadar, firma Aktor a pierdut deoarece Consiliul a dat castig de cauza celor de la Astaldi. In perioada urmatoare vom semna contractul”, a declarat directorul tehnic si de investitii al Metrorex, Stefan Rotaru, citat de Mediafax.

Metrorex a selectat, la finele lunii februarie, consortiul format din Astaldi (Italia), FCC (Spania), Delta ACM si AB Construct (Romania) pentru a realiza tronsonul Raul Doamnei-Hasdeu, insa compania Aktor a depus doua contestatii cu privire la castigatorul licitatiei.

Contractul, de 215 milioane euro, va fi finantat de la buget si de Banca Europeana de Investitii si are o durata de executie de 25 luni.

Sectiunea Raul Doamnei – Hasdeu va avea noua statii, respectiv Raul Doamnei, Brancusi, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Drumul Taberei 34, Favorit, Orizont, Academia Militara, Eroilor 2.

Aktor a castigat anul trecut impreuna cu grupul francez Vinci constructia in concesiune a tronsonului de autostrada Comarnic-Brasov, consortiul renuntand insa la contract. Potrivit grupului Ellaktor, din care face parte compania de constructii Aktor, contractul, in valoare de 1,5 miliarde euro, a fost anulat deoarece statul roman nu a acceptat anumite clauze, situatie care a condus la imposibilitatea de a obtine finantare.

Compania Astaldi este prezenta in 23 de tari. In Romania, constructorul italian este implicat in mai multe proiecte importante, printre acestea numarandu-se Pasajul Basarab din Bucuresti si Stadionul National din cadrul complexului Lia Manoliu din Capitala.

Grupul spaniol FCC este prezent in Romania prin FCC Construccion si prin subsidara Alpine. Printre lucrarile derulate de FCC Construccion se numara podul hobanat de la Otopeni pe centura Capitalei, segmentul de autostrada Timisoara – Arad, centura Aradului, centura Constantei si pasajul Basarab din Bucuresti.

Delta ACM, firma detinuta de Florea Diaconu, a fost infiintata in 1993 si este specializata in constructia si repararea drumurilor, printre lucrarile realizate fiind reabilitarea sistemului rutier de pe mai multe strazi din Bucuresti, precum si modernizarea unor drumuri judetene si nationale.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
A încetat din viață, Frank Gehry, vizionarul architect, autor al unor clădiri emblematice precum Muzeul Guggenheim din Spania
A încetat din viață, Frank Gehry, vizionarul architect, autor al unor clădiri emblematice precum ...
Guvernul pregătește o nouă „Ordonanță trenuleț”, care să limiteze cheltuielile publice
Guvernul pregătește o nouă „Ordonanță trenuleț”, care să limiteze cheltuielile publice
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție de 83 de miliarde de dolari
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție ...
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va fi considerat contrabandist
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va ...
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile vor să repopuleze zone intrate în declin demografic
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile ...
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ei în asigurarea securității în Europa
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ...
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – N.H. Movila Vulpii
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – ...
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex și Tarom
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex ...
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul săptămânii viitoare
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul ...
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și Dâmbovița
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și ...
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, AUR şi neafiliaţi. Printre semnatari, şi Victor Ponta
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, ...
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...