Lifestyle

Ceaiul care te scapă de mirosurile neplăcute din toată casa

06 Jul, 23:16 • Bugiu ⁠Ana Maria
Bioenergoterapeutul Lidia Fecioru propune o soluție naturală și eficientă pentru a scăpa de mirosurile neplăcute din dormitor. Pe lângă efectul de purificare a aerului, acest remediu are și beneficii asupra sănătății.
Ceaiul care te scapă de mirosurile neplăcute din toată casa

Mirosurile neplăcute din dormitor sunt o problemă frecventă, greu de eliminat chiar și cu soluțiile comerciale disponibile, parfumuri de cameră, odorizante sau aerisiri regulate. Bioenergoterapeutul Lidia Fecioru propune însă o soluție naturală, simplă și eficientă, pe bază de frunze de dafin, care are multiple beneficii, nu doar asupra mirosului din încăpere, ci și asupra sănătății.

În cadrul unei emisiuni televizate, Fecioru a readus în discuție frunza de dafin, un remediu popular din medicina naturistă, pe care îl recomandă în diverse contexte. Ea a explicat că această plantă aromatică are proprietăți antibacteriene și purificatoare, care ajută la împrospătarea aerului și la dezinfectarea spațiului.

Te-ar mai putea interesa și: Ceaiul-minune pentru sănătatea pielii. Este ideal în zilele însorite, protejează inclusiv împotriva cancerului!

Ceaiul care te scapă de mirosurile neplăcute din toată casa

Metoda recomandată pentru eliminarea mirosurilor neplăcute din dormitor este una foarte simplă: se prepară un ceai concentrat din frunze de dafin, care se lasă acoperit timp de trei ore pentru a-și elibera uleiurile esențiale și aroma specifică. După acest interval, ceaiul se toarnă într-o farfurie și se așază în cameră. Efectul este surprinzător, mirosurile se estompează, iar aerul capătă un parfum natural, curat și subtil. Fecioru recomandă și aerisirea încăperii, pentru ca aroma de dafin să circule mai bine și să elimine eficient mirosurile stagnante.

Frunzele de dafin au și alte utilizări, unele dintre ele mai puțin cunoscute. Mestecarea frunzei este benefică pentru cei care se confruntă cu probleme de respirație urât mirositoare cauzată de infecții dentare, gingivită sau parodontoză. Mestecarea a două-trei frunze pe zi poate ameliora aceste probleme.

Pentru copiii care au un somn agitat sau care se trezesc des noaptea, Lidia Fecioru sugerează o soluție alternativă, tot pe bază de dafin: câteva frunze uscate puse într-un săculeț, care să fie introdus în fața de pernă sau așezat lângă copil, ajutându-l astfel să aibă un somn mai liniștit datorită efectului calmant al plantei.

Te-ar mai putea interesa și: Ficatul gras, pericolul tăcut. Cum să îți cureți ficatul și să îți redobândești sănătatea cu ceaiuri

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare