- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

iPhone 3G si Nokia, cele mai utilizate telefoane pentru navigare web in Romania

06 Mar, 11:56 • mihaela.tudorancea
Telefonul iPhone 3G produs de Apple este cel mai utilizat terminal mobil pentru accesarea de site-uri, pe cand Nokia este cel mai utilizat brand, potrivit datelor disponibile pe mobilestats.ro.
iPhone 3G si Nokia, cele mai utilizate telefoane pentru navigare web in Romania

Ierarhiile au fost calculate pe baza traficului raportat de primele 5 cele mai vizitate site-uri romanesti de pe telefonul mobil – Hotnews, Antena 3, Realitatea TV, Cotidianul si Business Standard.

Un numar de 14.150 de utilizatori au folosit in ultimele 7 zile iPhone 3G pentru accesarea celor cinci pagini de Internet, aproape dublu fata de urmatorul clasat, Nokia N95, care a fost utilizat doar de 7.281 de persoane.

In topul celor mai utilizate modele de telefoane pentru accesarea Internetului se mai afla si Nokia E51, Nokia E71, BlackBerry 9000, Nokia 6300 si Nokia N73.

Totodata, in topul celor mai utilizate branduri se afla Nokia, cu 47.896 de utilizatori in ultimele 7 zile, urmat de Apple, Sony Ericson, RIM, Samsung, HTC si LG. Suma utilizatorilor Nokia este mai mare decat suma totala a utilizatorilor urmatoarelor sase branduri din top, doar 46.085 de persoane folosind alt brand pentru utilizarea telefonului.

Hotnews este cel mai accesat site de pe telefonul mobil – cu 34.236 de vizualizari, Antena 3 se claseaza pe locul doi, cu 29.058 de vizualizari, Realitatea TV pe locul trei, cu 20.584 de vizualizari, Cotidianul cu 14.612 vizualizari, si pe ultimul loc Business Standard cu 4.706 vizualizari.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”