- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Florești, comuna din România cu prețuri de oraș. Locuințele au ajuns să rivalizeze cu cele din Cluj-Napoca

29 Oct, 09:34 • Bugiu ⁠Ana Maria
În cea mai mare comună din România, piața imobiliară a explodat. În doar cinci ani, prețurile apartamentelor au crescut cu peste o mie de euro pe metru pătrat, iar un apartament cu două camere depășește acum 100.000 de euro. Specialiștii spun că cererea uriașă venită din Cluj-Napoca a transformat Floreștiul într-o adevărată „extensie urbană”, unde prețurile o iau înaintea veniturilor.
Florești, comuna din România cu prețuri de oraș. Locuințele au ajuns să rivalizeze cu cele din Cluj-Napoca

Piața imobiliară din România traversează o nouă etapă de creșteri, iar localitatea Florești, cea mai mare comună din țară, a devenit simbolul acestei „fierberi” economice. Aflat la doar câțiva kilometri de municipiul Cluj-Napoca, Floreștiul a ajuns să rivalizeze cu prețurile din marile centre urbane, iar în unele cazuri, diferențele s-au redus aproape la zero, potrivit digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Alimentele care se scumpesc din 2026. Inflația îi nenorocește pe români, susține economistul Mircea Coșea: „Vom asista la o creștere a prețurilor la raft a produselor de bază mai mare decât inflația oficială”

Florești, comuna din România cu prețuri de oraș. Locuințele au ajuns să rivalizeze cu cele din Cluj-Napoca

În ultimii cinci ani, prețul mediu pe metru pătrat a crescut cu peste 1.000 de euro, ceea ce înseamnă că un apartament cu două camere, care în trecut costa în jur de 50.000 de euro, se vinde astăzi și cu peste 100.000 de euro. Locuințele mai spațioase, de trei sau patru camere, pot depăși ușor pragul de 200.000 – 250.000 de euro, în funcție de zonă și de dotări.

Agenții imobiliari explică faptul că explozia de prețuri este determinată de cererea uriașă, alimentată în special de cei care s-au mutat din Cluj-Napoca în localitățile limitrofe, atrași de ideea unui trai mai ieftin și mai liniștit. Totuși, realitatea arată că și Floreștiul a devenit, între timp, o piață imobiliară de top.

Un apartament de 50 de metri pătrați, amplasat în centrul comunei Florești, se vinde acum cu 90.000–100.000 de euro, în timp ce o proprietate similară în Cluj-Napoca costă între 150.000 și 200.000 de euro. Diferențele de preț se diminuează pe măsură ce locuințele sunt mai aproape de oraș, fenomen care arată cum aglomerația urbană și lipsa terenurilor disponibile împing dezvoltarea imobiliară spre periferie.

Chiar și localnicii recunosc că piața a devenit inaccesibilă pentru mulți cumpărători: „Altădată era mult mai ieftin, dar de când lumea s-a mutat din Cluj aici, prețurile au luat-o razna”, spun oamenii. „Raportat la salariile din zonă, locuințele sunt extraordinar de scumpe.”

Fenomenul nu se limitează la Cluj: în ultimii șase ani, prețurile apartamentelor s-au dublat în orașe precum Brașov și Sibiu, iar în București au crescut cu aproximativ 70%. România se aliniază tendinței europene de scumpiri accentuate în sectorul imobiliar, însă decalajul dintre venituri și costurile locuințelor devine tot mai greu de suportat pentru clasa de mijloc.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania