- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Haos pe marile aeroporturi europene după un atac cibernetic. Zboruri anulate și întârzieri uriașe

20 Sep, 11:12 • Bugiu ⁠Ana Maria
Un atac informatic asupra unui furnizor de sisteme IT pentru check-in și îmbarcare a dat peste cap operațiunile pe aeroporturi importante din Europa, inclusiv Heathrow (Londra), Bruxelles și Berlin. Pasagerii s-au confruntat cu așteptări interminabile, anulări de curse și proceduri manuale, în timp ce specialiștii încearcă să remedieze problema.
Haos pe marile aeroporturi europene după un atac cibernetic. Zboruri anulate și întârzieri uriașe

Mai multe dintre cele mai mari și mai aglomerate aeroporturi din Europa s-au confruntat cu o situație de haos și confuzie după un atac cibernetic de amploare care a vizat un furnizor de servicii pentru sistemele de check-in și îmbarcare. Printre hub-urile aeriene grav afectate s-au numărat Heathrow din Londra, cel mai important aeroport britanic, aeroportul din Bruxelles și cel din Berlin. Operatorii au confirmat că sistemele automate au fost scoase din funcțiune, ceea ce a obligat personalul să treacă la proceduri manuale de check-in și de îmbarcare a pasagerilor.

Te-ar mai putea interesa și: O companie aeriană din China lansează „cel mai lung zbor din lume”, de 29 de ore

Haos pe marile aeroporturi europene după un atac cibernetic. Zboruri anulate și întârzieri uriașe

Potrivit comunicatului emis de Aeroportul din Bruxelles, situația a avut „un impact major asupra programului de zboruri”, ceea ce a dus inevitabil la întârzieri considerabile și la anularea mai multor curse. „Din păcate, acest lucru va provoca atât întârzieri, cât și anulări de zboruri. Furnizorul de servicii lucrează activ la această problemă și încearcă să o rezolve cât mai rapid posibil”, au precizat reprezentanții aeroportului.

Și aeroportul londonez Heathrow a confirmat existența unor întârzieri serioase, explicând că problemele provin de la „un furnizor terț” care gestionează o parte dintre sistemele IT utilizate pentru check-in și boarding. Situația a determinat autoritățile aeroportuare să transmită un avertisment către pasageri, recomandându-le să își confirme zborurile direct cu companiile aeriene înainte de a se deplasa la aeroport.

Aeroportul din Berlin a publicat, la rândul său, un mesaj pe site-ul oficial, sub forma unui banner de atenționare, prin care a informat că „din cauza unei probleme tehnice la un furnizor de sisteme care operează în toată Europa, timpul de așteptare la check-in este mai lung. Lucrăm la o soluție rapidă”.

Deși o parte dintre cele mai importante centre aeriene au fost afectate, nu toate marile aeroporturi europene au resimțit efectele atacului. Un purtător de cuvânt al Aeroportului din Frankfurt a declarat că acesta nu a fost vizat și că operațiunile continuă în regim normal, fără perturbări.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump va propune la summitul G7 un plan pentru deminarea Strâmtorii Ormuz, pe fondul negocierilor cu Iranul
Trump va propune la summitul G7 un plan pentru deminarea Strâmtorii Ormuz, pe fondul negocierilor cu ...
Maria Leptin, președinta Consiliului European pentru Cercetare, întâlnire la Cotroceni cu Nicușor Dan și lideri ai mediului academic
Maria Leptin, președinta Consiliului European pentru Cercetare, întâlnire la Cotroceni cu Nicușor ...
Ilie Bolojan merge la Chișinău într-un moment-cheie pentru Republica Moldova
Ilie Bolojan merge la Chișinău într-un moment-cheie pentru Republica Moldova
Ucraina cere încă 20 de miliarde de dolari de la aliați pentru a intensifica atacurile asupra Rusiei
Ucraina cere încă 20 de miliarde de dolari de la aliați pentru a intensifica atacurile asupra Rusiei
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona niciodată
Generația Z, tot mai deconectată de ideea de pensie. Mulți tineri cred că nu se vor putea pensiona ...
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Asigurările veterinare câștigă teren în România. Soluția care poate salva vieți și bugete
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar 2%
Discrepanțe uriașe în colectarea taxelor locale. Unele primării încasează aproape tot, altele doar ...
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de la 1.000 de euro
Criză de personal în construcții. Companiile recrutează direct din facultate și oferă salarii de ...
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Asigurările de călătorie, tot mai folosite. Peste 81 milioane lei plătiți despăgubiri într-un an
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
Facturi greșite la energie și gaze. Cum le poți contesta și ce drepturi ai ca utilizator
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără penalități
ANCOM: Furnizorii pot modifica unilateral contractele, dar utilizatorii au dreptul să renunțe fără ...
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip fin, își așteaptă vizitatorii
Biarritz, orășelul francez cu deschidere directă către aproape 4 km de golfuri și plaje cu nisip ...