- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Trump sugerează că, după Iran, o altă țară ar putea urma pe agenda SUA

06 Mar, 09:37 • Bugiu ⁠Ana Maria
Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că prioritatea actuală este încheierea conflictului cu Iranul, dar a sugerat că Washingtonul ar putea aborda ulterior și situația din Cuba. Liderul american a afirmat că administrația sa intensifică presiunile asupra Havanei și că autoritățile cubaneze ar fi interesate de un acord cu Statele Unite.
Trump sugerează că, după Iran, o altă țară ar putea urma pe agenda SUA

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că prioritatea actuală a administrației sale este încheierea conflictului militar cu Iran, însă a sugerat că, după rezolvarea acestei situații, atenția Washingtonului s-ar putea îndrepta către Cuba. Declarația a fost făcută în timpul unui eveniment organizat la Casa Albă pentru a celebra echipa de fotbal Inter Miami CF, campioana MLS, în cadrul căruia președintele a combinat comentarii despre sport cu afirmații privind politica externă, potrivit digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Comisia Europeană ripostează în fața lui Trump după amenințările comerciale asupra Spaniei: „Suntem pregătiți să acționăm”

Trump sugerează că, după Iran, o altă țară ar putea urma pe agenda SUA

În discursul său, Trump a afirmat că dorește mai întâi să finalizeze conflictul din Iran, dar a sugerat că o schimbare majoră în relațiile dintre SUA și Cuba ar putea urma ulterior. El a spus că este „doar o chestiune de timp” până când cubanezii, inclusiv cei din diaspora, vor putea reveni în Cuba, insinuând că ar putea avea loc evoluții politice sau diplomatice importante pe insulă. Președintele a susținut că guvernul cubanez ar fi interesat să ajungă la un acord cu Statele Unite și că Washingtonul analizează posibilitatea unor acțiuni sau negocieri după ce situația din Iran va fi stabilizată.

Trump l-a lăudat, de asemenea, pe secretarul de stat Marco Rubio pentru activitatea sa legată de politica față de Cuba. Rubio, politician american de origine cubaneză, a fost implicat în strategia administrației de a intensifica presiunea asupra regimului comunist de la Havana. Această strategie include sancțiuni economice mai dure și măsuri menite să slăbească economia cubaneză, în speranța că presiunea internă ar putea duce la schimbări politice.

În ultimii ani, administrația americană a adoptat o linie mai dură față de Cuba, amenințând frecvent guvernul comunist și încercând să limiteze sursele externe de sprijin economic ale insulei. Una dintre aceste măsuri a vizat reducerea sau blocarea livrărilor de petrol din Venezuela, care reprezenta una dintre principalele surse de energie și sprijin economic pentru Cuba. Trump a afirmat că decizia de a opri fluxul de petrol și fonduri din Venezuela a agravat situația economică a Cubei și a contribuit la presiunea asupra guvernului de la Havana.

În declarații anterioare, acordate publicației Politico, Trump a sugerat că regimul cubanez ar putea fi vulnerabil și că situația politică de pe insulă s-ar putea schimba. El a indicat că Statele Unite sunt deja în contact cu conducerea comunistă a Cubei, pe fondul instabilității crescânde din țară. Potrivit președintelui, autoritățile cubaneze ar avea nevoie de ajutor, iar deteriorarea situației economice și sociale ar fi parțial rezultatul presiunilor impuse de Washington.

Trump a mai afirmat că aceste dificultăți economice sunt legate de măsurile adoptate de SUA pentru a întrerupe sprijinul extern pentru Cuba, inclusiv resursele energetice și financiare provenite din Venezuela. El a sugerat că fără aceste intervenții americane situația de pe insulă ar fi fost diferită și că actuala criză este, într-o anumită măsură, consecința politicii sale.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Turcia: Aproape 400 de oameni au fost arestaţi pentru participarea la demonstraţii de 1 Mai în Piaţa Taksim
Turcia: Aproape 400 de oameni au fost arestaţi pentru participarea la demonstraţii de 1 Mai în Piaţa ...
Bolojan: Dacă moţiunea nu trece este nevoie de consultări parlamentare pentru o formulă de susținere stabilă
Bolojan: Dacă moţiunea nu trece este nevoie de consultări parlamentare pentru o formulă de susținere ...
Radu Miruță: Am găsit în curtea Ministerului Transporturilor 21 de trenuri nou-nouțe
Radu Miruță: Am găsit în curtea Ministerului Transporturilor 21 de trenuri nou-nouțe
Grindeanu luptă pentru echitate fiscală: „Este timpul să vorbim aplicat de o reducere a taxării pe muncă”
Grindeanu luptă pentru echitate fiscală: „Este timpul să vorbim aplicat de o reducere a taxării ...
O tradiție veche de secole se încheie: Aristocrații cu titluri moștenite ereditar părăsesc Camera Lorzilor din Parlamentul britanic
O tradiție veche de secole se încheie: Aristocrații cu titluri moștenite ereditar părăsesc Camera ...
Șoferii de mașini hibride plătesc parcarea în București de la 1 mai. Gratuitatea rămâne doar pentru electrice
Șoferii de mașini hibride plătesc parcarea în București de la 1 mai. Gratuitatea rămâne doar pentru ...
Ce vedem în București în minivacanța de 1 Mai: Străzi Deschise, festivalul micilor, teatre și concerte
Ce vedem în București în minivacanța de 1 Mai: Străzi Deschise, festivalul micilor, teatre și concerte
108 persoane calificate în prima serie a programului ANOFM – BAT România,  dedicat comunităților afectate de contrabandă
108 persoane calificate în prima serie a programului ANOFM – BAT România, dedicat comunităților ...
De Ziua Veteranilor de Război, Electrica Furnizare onorează o datorie față de cei care au apărat România, prin inițiativa  „Energia recunoștinței”
De Ziua Veteranilor de Război, Electrica Furnizare onorează o datorie față de cei care au apărat ...
MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, la granița cu România; explozii în zonele Ismail și Chilia
MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, la granița cu România; explozii în zonele Ismail și Chilia
BBC: Marea Britanie ridică nivelul de alertă teroristă la „sever”, în urma atacului antisemit de la Londra
BBC: Marea Britanie ridică nivelul de alertă teroristă la „sever”, în urma atacului antisemit ...
Trump amenință că va retrage o parte din trupele americane din Germania, Italia și Spania, pe fondul disputelor privind războiul cu Iranul
Trump amenință că va retrage o parte din trupele americane din Germania, Italia și Spania, pe fondul ...