Știri interne

5.000 de lei pe cardurile românilor. Florin Barbu: „Vin plățile la a doua tranșă”

30 Oct, 15:00 • Bumbeneci Diana
Începe Programul Tomata, ciclul II. Cu această ocazie, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a făcut un anunț extrem de important pentru români.
5.000 de lei pe cardurile românilor. Florin Barbu: „Vin plățile la a doua tranșă”

Programul Tomata va aduce, în 2024, linii de finanțare și pentru culturile din ciclul al doilea de producție. Legumicultorii primesc vestea cea mare direct de la ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

Florin Barbu anunță noile plăți în programul Tomata

Ministrul Agriculturii a publicat un videoclip în care vorbește dintr-un solar de legume, unde sunt cultivate roșii. Cu această ocazie, șeful de la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat că programul Tomata va oferi sprijin și pentru culturile din ciclul al doilea de producție.

„Ciclul doi, asta înseamnă sere încălzite, bani, finanțare, și de aceea trebuie săptămâna viitoare să îi sprijinim cu hotărârea de Guvern și pentru ciclul doi. Am venit să mă conving, este normal să vin, să văd.

Erau tot felul de povești că nu există ciclul doi în bazinele legumicole din România. Lucru demonstrat: suntem astăzi aici și săptămâna viitoare voi finanța ciclul doi în bazinele legumicole”, a spus oficialul în clipul video.

Florin Barbu
Florin Barbu

În acest context, Florin Barbu a ținut să explice faptul că legumicultorii nu vor beneficia de sprijin financiar exclusiv pentru culturile de legume.

Vești bune pentru legumicultori dintr-un solar din Izbiceni. Vin plățile la a doua tranșă din programul Legume în spații protejate. Solariile din cel mai mare bazin legumicol din România sunt pline cu roșii și alte legume care vor ajunge pe mesele românilor.

Am pregătit actul normativ, astfel încât legumicultorii să-și primească banii pentru a doua tranșă din Programul Legume în spații protejate. Susținerea pentru producția românească este calea sigură pentru dezvoltarea României”, a scris acesta pe Facebook.

De reținut este faptul că legumicultorii au primit până în prezent suma de 3.000 de euro pentru fiecare fermă, condiționată de cultivarea unei suprafețe de minimum 1.000 de metri pătrați de legume, cu producția vândută în mod legal. Este pentru prima dată în acest an când, o jumătate din această sumă a fost plătită mai devreme, pentru a sprijini producătorii în acoperirea costurilor inițiale de investiție în culturi.

Pentru ciclul al doilea de producție, sprijinul acordat prin programul Tomata este de 1.000 de euro (circa 5.000 de lei), de asemenea, pentru o suprafață minimă de 1.000 de metri pătrați.

Vezi și: Programul Tomata 2024. Când se depun noile cereri pentru a primi 3.000 de euro/1.000 mp

Schema de ajutor de minimis

Conform informațiilor din cadrul proiectului care este în prezent în dezbatere publică, schema de ajutor de minimis va fi aplicată pe întreg teritoriul României în perioada 2024-2025, având ca scop sprijinirea producției de legume cultivate în spații protejate. Detaliile acestei scheme sunt următoarele:

a) tomate – Solanum lycopersicum L;
b) ardei gras şi/sau lung şi/sau gogoşar – Capsicum annuum L;
c) castraveţi – Cucumis sativus L;
d) fasole păstăi – Phaseolus vulgaris L;
e) salată – Lactuca sativa L;
f) spanac – Spinacea oleracea L;
g) ceapă verde – Allium cepa L

Vezi și: Ce taxe vor plăti românii în 2025? Marcel Boloș: „O adevărată tragedie că ministrul Finanțelor a început să fie clarvăzător”

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
CIA: Militarii ruși desfășurați în prima linie a frontului din Ucraina supraviețuiesc, în medie, 20-30 de minute
CIA: Militarii ruși desfășurați în prima linie a frontului din Ucraina supraviețuiesc, în medie, ...