- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Apare o nouă autostradă în România. Vești excelente pentru românii care călătoresc în Bulgaria sau Grecia

22 Jul, 09:30 • Bumbeneci Diana
Românii se vor bucura de o nouă autostradă. Șeful Companiei Naţionale de Investiţii Rutiere (CNIR) a anunțat că instituția pe care o conduce va derula propriul proiect, care va fi lansat în consultare publică săptămâna viitoare.
Apare o nouă autostradă în România. Vești excelente pentru românii care călătoresc în Bulgaria sau Grecia

Românii se vor bucura de autostrada București – Giurgiu. Directorul general al CNIR, Gabriel Budescu, a anunțat, duminică, lansarea în consultare publică, săptămâna viitoare, a propriului proiect – „Autostrada Bucureşti – Giurgiu – ce va fi realizat de instituția pe care o conduce.

Apare o nouă autostradă în România

Compania Naţională de Investiţii Rutiere a anunţat că a finalizat procedura de semnare a protocoalelor de predare-preluare pentru primele patru proiecte de infrastructură de transport transferate de la Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Citește și: Facturile la energie pot exploda din cauza caniculei. Românii riscă să plătească prețuri istorice în 2024

Pe lângă acestea, Compania de Investiţii va derula şi propriul proiect – ,Autostrada Bucureşti – Giurgiu – care va fi lansată în consultare publică săptămâna viitoare, a declarat, la Radio România Actualităţi, Gabriel Budescu, directorul general al CNIR.

„București-Giurgiu este necesar a fi promovat în perioada imediat următoare, cu atât mai mult cu cât se află în pregătire și documentația pentru un nou pod peste Dunăre la Giurgiu, Giurgiu-Ruse. Și atunci să realizăm și această legătură de la Giurgiu până la A0 sau chiar până la A1, respectiv A2.

Va fi o analiză multicriterială, în care vom lua în calcul mai multe scenarii de traseu, cel puțin cinci cu conexiune cu București-Alexandru, conexiune cu A0, conexiune cu A1, conexiune cu A2, cu diverși factori de departajare. Și vom vedea care este cea mai bună variantă din punct de vedere tehnic și al costului”, a spus Budescu, potrivit sursei citate.

Acesta a mai adăugat că studiul de fezabilitate se va lansa spre finalul anului şi a explicat de ce este necesar un alt drum nou şi modern între Bucureşti şi Giurgiu.

„Mulți dintre noi care am călătorit, am văzut, e frustrant să vii din Grecia, Bulgaria – au început și ei să aibă autostrăzi, după care să treci în localități, să mergi cu 50/h. Este nevoie și mai ales pentru transportatori, orice minut petrecut în trafic contează”, a mai menționat el.

În acest context, managerul general al Companiei Naţionale de Investiţii Rutiere va lua în calcul şi viitorul număr de maşini care ar putea să folosească această rută.

Noi o să facem un calcul ce înseamnă traficul de perspectivă pe 25-30 de ani și în funcție de acest trafic de perspectivă, dacă este necesară o autostradă, o să facem de la bun început autostrada. Dacă datele ne arată că peste 25 de ani este încă suficient un drum expres, atunci o să mergem pe drum expres”, a adugat Gabriel Budescu, potrivit aceleiași surse.

Citește și: Românii ar putea rămâne fără curent electric. Sebastian Burduja: „Le recomand românilor să rămână calmi”

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național ...
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Donald Trump a semnat memorandumul cu Iranul în timp ce lua masa la Versailles
Donald Trump a semnat memorandumul cu Iranul în timp ce lua masa la Versailles