- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Bani de la Guvern pentru acești români! Ministrul Mediului a explicat planul de finanțare

23 Aug, 23:06 • Preda Silvia
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, vrea ca Guvernul să finanțeze în curând baterii pentru prosumatori.
Bani de la Guvern pentru acești români! Ministrul Mediului a explicat planul de finanțare

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, susține că își propune să ajute o categorie de români.

Acesta a declarat, vineri, la Digi24, că își dorește ca Guvernul să finanțeze baterii pentru stocarea energiei electrice produsă de prosumatori.

Eu îmi propun să finanțăm și baterii. O soluție utilă este finanțarea stocării. Ea nu va rezolva în totalitate problema decuplării automate a unui prosumator atunci când rețeaua este supraîncărcată. Însă, cu siguranță va ajuta acel prosumator să fie mai eficient din punct de vedere energetic și să poată folosi noaptea ceea ce produce ziua, lucru care astăzi nu se poate întâmpla în lipsa unor unități de stocare.

Ministrul Mediului: S-a identificat nevoia de a finanța acumulatori

Din discuțiile pe care le-am avut cu ceilalți colegi miniștri și, în general, cu specialiștii, și s-a identificat și această nevoie de a finanța și acumulatori.

Săptămâna viitoare vom definitiva acest ghid și vă voi oferi toate informațiile cel mai probabil în ziua de marți sau de miercuri. Încă nu am luat această decizie”, a declarat Mircea Fechet.

Citește și: Vestea momentului pentru români. Apare aplicația de estimare a energiei produse de prosumatori

Ministrul Mediului, Mircea Fechet
Ministrul Mediului, Mircea Fechet

Apare aplicația de estimare a energiei produse de prosumatori

Transelectrica a dezvoltat, în colaborare cu Teletrans, filiala de informatică şi telecomunicaţii, o aplicaţie pilot de prognoză a energiei electrice produse de prosumatori, a transmis, recent, compania printr-un comunicat. Aplicaţia are scopul de a calcula producţiile estimate la prosumatori atât cu o zi, cât şi cu două zile înainte de ziua de referinţă, atât la nivelul întregii țări, cât și la nivelul fiecărui județ din România.

Noua aplicaţie-pilot este disponibilă public pe website-ul Transelectrica la adresa https://web.transelectrica.ro/prosumatori/ şi „se află în proces continuu de îmbunătăţire”.

Potrivit ultimelor informații transmise de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei, la finele lunii mai 2024 puterea instalată la prosumatorii din Sistemul Electroenergetic Naţional a fost de 1.780 MW, iar în viitorul apropiat se aşteaptă o creştere semnificativă a capacităţii instalate a acestora.

Vezi și: Alertă națională. Producția de energie a României s-a prăbușit

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național ...
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Donald Trump a semnat memorandumul cu Iranul în timp ce lua masa la Versailles
Donald Trump a semnat memorandumul cu Iranul în timp ce lua masa la Versailles