- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Birocrația blochează digitalizarea. Peste jumătate de milion de români au buletine electronice inutile: instituțiile nu au aparatele necesare

16 Sep, 08:59 • Bocioacă Bianca
Peste 500.000 de români au, în prezent, cărți electronice de identitate, dar, cu toate astea, în unele instituții nu pot fi accesate datele stocate pe noile buletine, pentru că nu există aparate specifice.
Birocrația blochează digitalizarea. Peste jumătate de milion de români au buletine electronice inutile: instituțiile nu au aparatele necesare

Peste jumătate de milion de români au deja buletine electronice, dar acestea se dovedesc a fi inutile, pentru că instituțiile nu au cumpărat aparate specifice pentru citirea acestora.

Implementarea noii cărți de identitate a fost anunțată în urmă cu patru ani, dar există instituții publice care nu au achiziționat cititoare de carduri, arată Digi24.

Citește și: Inflaţia, inamicul nr. 1 al românilor. Rata anulată a urcat la aproape 10% în august şi ar putea ajunge la 12% în septembrie

Românii au buletine electronice, dar acestea sunt inutile

Noile buletine conțin, la vedere, date personale (nume, prenume, sex, cetățenie, anul nașterii, CNP), numărul, data expirării, data emiterii și autoritatea emitentă sau semnătura titularului. Pe cip sunt stocate date precum numele părinților, locul nașterii, certificate pentru semnătură electronică, imaginea facială, amprentele, adresa de domiciliu și adresa de reședință.

Ministerul Afacerilor Interne subliniază faptul că echipamentele necesare pentru citirea buletinelor electronice trebuie să fie cumpărate de fiecare autoritate publică centrală și locală în parte, dar și de către serviciile județene.

„Responsabilitatea adaptării infrastructurii informatice revine instituțiilor care solicită informațiile regăsite pe suportul electronic de stocare al CEI, cu atât mai mult cu cât, prin implementarea CEI, se urmărește facilitarea interacțiunii cetățeanului cu instituțiile publice”, a subliniat MAI, pentru sursa citată.

Citește și: Carduri educaționale 2025. 500 de lei gratuit de la stat. Cererea-tip trebuie depusă până în data de 2 octombrie DOCUMENT

Pentru citirea adresei de pe cartea de identitate, autoritățile au nevoie de un cititor de carduri și de o aplicație dedicată. Aplicația se numește IDPLUGMANAGER și permite:

  • vizualizarea informațiilor personale înscrise pe CEI, inclusiv domiciliul și reședința
  • semnarea electronică a documentelor
  • vizualizarea informațiilor înscrise în certificatele digitale emise de MAI, stocate pe CEI
  • autentificarea în sistemele informatice ale statului.
Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...