- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Cât costă căpșunile dacă ți le culegi singur, direct de pe plantație. Degustarea e gratis!

13 May, 10:12 • Stefan Simion
O nouă modă cucerește România. Vorbim despre ideea unor agricultori de a invita pofticioșii să-și culeagă singuri căpșunile care le plac, direct de pe plantație! Important de menționat este că degustarea nu costă nimic. Sau, altfel spus, este inclusă în prețul fructelor.
Cât costă căpșunile dacă ți le culegi singur, direct de pe plantație. Degustarea e gratis!

Tot mai mulți agricultori din România își vând căpșunile, mai nou, direct de pe plantație. Clienții sunt invitați acolo și li se oferă libertate totală să-și aleagă fructele care le plac. Iar până se decid, pot degusta, pe gratis.

Trendul ”Culege-ţi singur fructele, direct de pe plantaţie” se dovedește avantajos atât pentru cumpărători, cât și pentru producători. Primii își aleg exact fructele care le plac, iar producătorii scapă de marfă mai repede şi nu mai au bătăi de cap cu depozitarea acesteia, notează observatornews.

Citește și Se dau amenzi de 3.000 de lei pentru români. La ce să fiți atenți când să schimbați locuința

Un exemplu al acestei mode vine din județul Maramureș, mai exact din orașul Târgu Lăpuş. Acolo, clienții vin la sere dis-de-dimineață, pentru a-și alege căpșunile. Iar în timp ce își umplu coșurile cu fructe, sunt liberi să guste fără să plătească pentru asta – o experiență pe cât de inedită, pe atât de practică și plăcută. Unde mai pui fructele comercializate astfel sunt mai ieftine decât la piață!

„Am decis să facem o reducere de 20 la sută, iar clientul este foarte mulţumit, deoarece îşi alege singur fructele și petrece timp în natură. Suntem foarte mulţumiţi atât noi, cât și clienţii noştri”, spune Dorin Leșe, producător local.

Potrivit sursei citate, pe plantaţie, un kilogram de căpşuni costă 30 de lei, iar cu reducerea de 20 la sută clienţii ajung să plătească 24 de lei. În pieţe, căpșunile se vând cu 25 – 30 de lei kilogramul.

Din cauza vremii, recolta de căpșuni din acest an este mai mică decât cele din anii precedenți, astfel că mulți producători ”țin” de preț.

Citește și Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult
Alte articole
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...