- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Este a treia zi consecutivă de ieftiniri la Petrom, liderul pieței carburanților din România. Motorina este sub 7,5 lei pe litru

25 Jul, 10:06 • Amarie Giorgiana
Este a treia zi consecutivă de ieftiniri la Petrom. Liderul pieței carburanților din România a redus din nou prețurile, motorina ajungând la un preț sub 7,5 lei pe litru la toate stațiile din București.
Este a treia zi consecutivă de ieftiniri la Petrom, liderul pieței carburanților din România. Motorina este sub 7,5 lei pe litru

Petrom, liderul pieței carburanților din România, a ieftinit prețurile la motorină pentru a treia zi consecutiv. Astăzi, 25 iulie 2024, motorina standard s-a ieftinit cu 3 bani pe litru. Astfel, după această scădere de preț, motorina a scăzut sub 7,5 lei pe litru la toate stațiile Petrom din București. Totuși, se pare că prețuul benzinei standard nu s-a schimbat, potrivit Economedia.ro.

Marți, pe 23 iulie 2024, motorina standard se ieftinise cu 4 bani pe litru, iar miercuri, pe 24 iulie, prețul benzinei standard a scăzut cu 3 bani pe litru, în timp ce motorina cu 4 bani.

A treia zi consecutivă de ieftiniri la Petrom. Prețul motorinei

Stația Petrom Vitan afișează astăzi, 24 iulie 2024, următoarele prețuri: 7,42 lei pentru un litru de benzină standard și 7,48 lei pe litru în cazul motorinei standard.

La stațiile Petrom din București, prețul unui litru de benzină standard este cuprins în acest moment între 7,36 de lei și 7,43 de lei pe litru, potrivit peco-online.

La motorina standard, prețurile variază între 7,46 de lei și 7,49 de lei pe litru. În același timp, de la 1 iulie 2024, a avut loc o majorare în valoare de 43 de ani pe litru pentru benzină și de 40 de bani pe litru pentru motorină. Astfel, a fost înregistrată cea de-a doua mărire de acest tip din anul 2024, după cea de la 1 ianuarie.

În prima zi din acest an, prețurile s-au mărit după majorarea accizelor cu 29 de bani pe litru la benzină și cu 26 de bani pe litru la motorină. De asemenea, după creșterea accizelor de la începutul lunii iulie, pe data de 2 a acestei luni, Petrom a scăzut prețurile la benzină și motorină cu 4 bani pe litru.

Prima creștere de preț din această lună a avut loc joi, pe 4 iulie, iar mărirea a fost de câte 5 bani pe litru. De asemenea, pe data de 8 iulie a fost înregistrată o altă creștere, cu 4 bani pe litru. În același timp, în stațiile din București a fost înregistrată o creștere de peste 7,6 lei pe litru la motorină.

Citește și: A doua zi când scad prețurile la Petrom! Cât costă acum să faci un plin la o stație din București

Primele ieftiniri au avut loc începând cu data de 18 iulie, când a fost aplicată o scădere de 4 bani pe litru atât la benzina standard, cât și la motorină.

Citește și: OMV Petrom va testa la Petrobrazi o instalație de captare și utilizare a carbonului. Beneficiile pe care le promite noua tehnologieî

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului din Ucraina sunt inacceptabile pentru Kremlin
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului ...
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul Energiei să devină coordonator principal al proiectului de 5 miliarde de euro
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul ...
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba