- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Gigi Becali a dezvăluit cum i-a cerut Călin Georgescu 350.000 de dolari pentru a-l aduce pe Kennedy la București: „S-a întâmplat după primul tur al alegerilor prezidențiale”

04 Feb, 19:32 • Cornel Ghimeșan
Gigi Becali a dezvăluit că reprezentanții Călin Georgescu i-au cerut acestuia suma de 350.000 de dolari ca să-l aducă la București pe un membru al echipei lui Donald Trump, cel mai probabil pe R.F.Kennedy.
Gigi Becali a dezvăluit cum i-a cerut Călin Georgescu 350.000 de dolari pentru a-l aduce pe Kennedy la București: S-a întâmplat după primul tur al alegerilor prezidențiale

Gigi Becali a precizat că a fost contactat de un apropiat al lui Călin Georgescu, care acționa pe postul de manager, pentru a-l sponsoriza pe suveranist cu suma de 350.000 de dolari ca să-l aducă la București pe un membru al echipei lui Donald Trump.

Citește și Podul impresionant construit pe Autostrada Moldovei A7. Noul lot ar urma să fie dat în circulație până la finalul anului 2025

„M-a sunat cineva, un om de afaceri, Oprean sau Opruț, ceva de genul. Mi-a spus că trebuie să plătesc 350.000 de dolari pentru echipa de campanie a lui Trump. Banii urmau să fie dați cuiva din echipa de campanie a lui Trump. Asta s-a întâmplat după primul tur al alegerilor prezidențiale, cred că pe 29 noiembrie, cam cu o săptămână înainte de turul al doilea al alegerilor din România. Se vorbea atunci că Robert Kennedy Jr. urma să vină să-l susțină pe Georgescu”, a precizat Gigi Becali.

Gigi Becali, dezvăluiri despre Călin Georgescu

Latifundarul din Pipera a spus că are și dovezi că Ionel Rusen este implicat în escrocarea de către Călin Georgescu a unui afacerist buzoian pentru 1 milion de euro.

„Eu l-am sunat pe Georgescu imediat după ce a intrat în turul doi, după ce i-am deblocat numărul. El nu a răspuns, așa că i-am trimis un mesaj că sunt Becali și vreau să vorbesc cu el. A doua zi, a venit Rusen la mine și mi-a spus: ‘Domnul Georgescu mi-a transmis că nu poate vorbi acum, dar vă va contacta la momentul potrivit’. Deci era mesagerul lui, nu? De unde știa că i-am trimis mesaj?”, a mai precizat Gigi Becali.

Becali a spus că a refuzat implicarea fiindcă nu a fost apelat direct de Călin Georgescu și nu a avut încredere în mesageri.

Citește și Pensii 2025. Tanczos Barna, anunţ important pentru pensionari înainte de aprobarea bugetului. Ce bani vor primi lună de lună

„Eu am spus că nu dau 350.000, eu în America plătesc 5 milioane pe loc, pentru că am acolo neamuri cu foarte mulți bani. Dar trebuie să mă sune Georgescu pentru asta. Și cum Georgescu nu m-a sunat, nu am plătit niciun ban. Apoi am pus pe cineva să-l întrebe pe Georgescu dacă îl cunoaște pe omul acesta. Mi-a zis că-l știe, dar că nu face parte din echipa lui. Ulterior, am vorbit cu altcineva, care mi-a spus să mă feresc de el, că e un escroc.

Mi-a mai zis că Georgescu nu e susținut de nimeni, că i-a promis și Copos și alții bani, dar nu l-a ajutat nimeni. Eu, la momentul respectiv, eram de partea lui și l-aș fi ajutat. Dar, dacă nu m-a sunat, nu am mai plătit. Sănătate. Mi-a zis Hrebenciuc să nu mai dau nici un ban. Călin Georgescu nu mi-a cerut niciodată bani personal. Au venit alții să-mi ceară pentru el”, mai arată Gigi Becali.

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
Sorin Grindeanu, vizită oficială în Israel. Întrevederi cu Netanyahu și Herzog, în context internațional tensionat
Sorin Grindeanu, vizită oficială în Israel. Întrevederi cu Netanyahu și Herzog, în context internațional ...
Curtea de Apel București menține arestul preventiv pentru mercenarul Horațiu Potra
Curtea de Apel București menține arestul preventiv pentru mercenarul Horațiu Potra
Senatorii, chemați înapoi în bănci. Ședințele online de plen au fost eliminate
Senatorii, chemați înapoi în bănci. Ședințele online de plen au fost eliminate
Safeway pariază pe logistică: investiție de 5,2 mil. euro într-un nou centru din Cluj, cu miză pe dublarea capacității și digitalizare
Safeway pariază pe logistică: investiție de 5,2 mil. euro într-un nou centru din Cluj, cu miză pe ...
Germania, campioana UE la muncă după 55 de ani. Îmbătrânirea forței de muncă împinge vârsta de pensionare tot mai sus
Germania, campioana UE la muncă după 55 de ani. Îmbătrânirea forței de muncă împinge vârsta ...
Florin Manole: Eliminarea CASS la indemnizația pentru copii, un sprijin real
Florin Manole: Eliminarea CASS la indemnizația pentru copii, un sprijin real
Rutte la Kiev: Atacul Rusiei asupra sectorului energetic al Ucrainei arată că rușii nu sunt serioși în ceea ce privește pacea
Rutte la Kiev: Atacul Rusiei asupra sectorului energetic al Ucrainei arată că rușii nu sunt serioși ...
Voucherul pentru gaze riscă să fie doar un exercițiu de imagine, avertizează AEI
Voucherul pentru gaze riscă să fie doar un exercițiu de imagine, avertizează AEI
Avocatul Poporului sesizează CCR privind neplata primei zile de concediu medical
Avocatul Poporului sesizează CCR privind neplata primei zile de concediu medical
Rusia-Ucraina: Rusia lansează cel mai amplu atac combinat cu rachete și drone din acest an asupra Ucrainei
Rusia-Ucraina: Rusia lansează cel mai amplu atac combinat cu rachete și drone din acest an asupra Ucrainei
Înmatriculările de mașini noi în România scad cu 33% în ianuarie. Dacia Duster și Skoda Octavia, cele mai căutate modele
Înmatriculările de mașini noi în România scad cu 33% în ianuarie. Dacia Duster și Skoda Octavia, ...
Premierul Bolojan cere reduceri la bugetele primăriilor. Angajații amenință cu grevă în 1.300 de localități
Premierul Bolojan cere reduceri la bugetele primăriilor. Angajații amenință cu grevă în 1.300 de ...
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
România, sub ger extrem. Temperaturi de până la -16 grade Celsius și viscol până la mijlocul săptămânii
România, sub ger extrem. Temperaturi de până la -16 grade Celsius și viscol până la mijlocul săptămânii
10 greșeli pe care să le eviți atunci când optezi pentru tencuială decorativă (interior și exterior)
10 greșeli pe care să le eviți atunci când optezi pentru tencuială decorativă (interior și exterior)
Peste 150 de mame au murit în ultimii cinci ani în România. Ruralul, zona cu cel mai mare risc
Peste 150 de mame au murit în ultimii cinci ani în România. Ruralul, zona cu cel mai mare risc
Irineu Darău: România vrea să producă în țară cât mai multe componente din Programul SAFE, dar fără „iluzii”
Irineu Darău: România vrea să producă în țară cât mai multe componente din Programul SAFE, dar ...
Ce este sediul social și când ai nevoie de unul?
Ce este sediul social și când ai nevoie de unul?