Știri interne

Începe construcția celei mai lungi autostrăzi din România, care va ajunge până în Republica Moldova

23 Apr, 17:38 • Cornel Ghimeșan
Irinel Ionel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Trasnporturilor, a venit cu detalii referitoare la Autostrada Unirii, pentru care s-au început licitațiile aferente ultimelor trei loturi.
Începe construcția celei mai lungi autostrăzi din România, care va ajunge până în Republica Moldova

Cea mai lungă autostradă din România va lega Transilvania va trece prin regiunea românească Moldova și va ajunge în Republica Moldova. România și Republica Moldova vor fi legate prin intermediul unui pod la nivel de autostradă, construit peste râul Prut, care se va numi ”Podul de Flori”, iar lucrările la acesta vor începe pe 26 aprilie 2025.

Citește și Avertismentul lansat de economistul Radu Georgescu: „Prețurile apartamentelor vor scădea cu până la 50%”

”Toate cele 13 loturi

Au început licitațiile pentru ultimele 3 loturi din cele 13 ale Autostrăzii Unirii #A8, fiind transmise spre validare către Agenția Națională de Achiziții Publice documentațiile de atribuire a proiectării și execuției sectorului de drum dintre Lețcani-Iași-Ungheni.

Cele trei tronsoane sunt:

1. Tronsonul 3: Lețcani – Iași (DN24)

  • are o lungime de 17,7 kilometri
  • include 18 poduri și pasaje, 6 tunele și 2 noduri
  • durata de proiectare și execuție este de 46 de luni

2. Tronsonul 4: Iași – Golăiești

  • are o lungime de 12,7 km
  • sunt prevăzute 12 pasaje, 2 tunele și un nod
  • durata de proiectare și execuție este de 46 luni

3. Tronsonul 5: Golăiești – Podul de Flori peste Prut de la Ungheni (Punct de Trecere a Frontierei)

  • are o lungime de 2,77 km
  • lucrările la Podul de Flori peste Prut de la Ungheni încep pe 26 aprilie 2025, când va avea loc și Festivalul de Flori la care v-am lansat invitație de participare tuturor

Valoarea estimată este de peste 9 miliarde lei, fără TVA, iar sursa de finanțare este asigurată din fonduri europene nerambursabile.

Așa cum am mai spus, prioritizăm Autostrada Unirii #A8 pentru a lega Moldova și Republica Moldova de Transilvania și Europa, traversând munții Carpați.

Vă reamintesc și cu această ocazie că pentru Podul de Flori peste Prut de la Ungheni, (Golăiești RO) – Zagarcea (MD) lucrările vor începe pe 26 aprilie 2025, fiind un moment important pentru românii de pe ambele maluri ale Prutului, pe care îl vom marca prin organizarea unui eveniment simbolic în orașul Ungheni, raionul Ungheni, denumit Festivalul ”Podul de Flori”.”, a scris Irinel Ionel Scrioșteanu pe Facebook.

Citește și Stațiunea de pe litoralul românesc care redevine în topul preferatelor. A fost modernizată și atrage din nou turiști

Grindeanu confirmă începerea construcției celei mai noi autostrăzi din România

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a confirmat construcția autostrăzii Unirii.

”Contractele pentru construcția ultimelor trei tronsoane ale #A8 (Autostrada Unirii) intră în procedură de licitație!

CNIR a transmis astăzi la ANAP, spre validare, documentația pentru contractele privind proiectarea și execuția tronsoanelor cuprinse între Lețcani și Podul de la Ungheni (33 km).

Valoarea estimată pentru construcția acestei secțiuni a A8 este de 9 miliarde lei (fără TVA).

Tronsonul 3 (Lețcani-Iași) va avea o lungime de 17,7 km, iar pe traseu vor fi construite inclusiv 18 poduri și pasaje, 6 tuneluri și 2 noduri. Durata pentru proiectare și execuție este de 46 de luni.

Tronsonul 4 (Iași-Golăiești) va avea o lungime de 12,7 km, iar contractul prevede și construcția a 12 pasaje, 2 tuneluri și un nod. Durata contractuală maximă pentru proiectare și execuție este de 46 luni.

Tronsonul (Golăiești-Pod peste Prut la Ungheni) va avea o lungime de 2,77 km și va fi construit în 18 luni.

După validarea documentației, va fi publicat în SEAP anunțul privind participarea la licitație, în cadrul căruia va fi stabilită și data limită pentru depunerea ofertelor.”, a precizat Sorin Grideanu.

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare