- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Parlamentul European recunoaște rolul țigaretelor electronice ca metodă de renunțare la fumat

15 Dec, 14:58 • Bumbeneci Diana
Parlamentul European recunoaște rolul țigaretelor electronice ca metodă de renunțare la fumat

Parlamentul European a adoptat un nou raport care recunoaște faptul că țigaretele electronice pot fi o metodă eficientă de renunțare la fumat. ”Raportul despre bolile netransmisibile”, adoptat cu o majoritate covârșitoare de 578 de voturi (din 705) în sesiunea plenară din 13 decembrie, propune diverse acțiuni pentru prevenirea și reducerea prevalenței bolilor netransmisibile în UE. Scopul acțiunilor propuse este de a reduce impactul negativ al acestor boli asupra sistemelor de sănătate publică și calității vieții cetățenilor.

Țigaretele electronice, o metodă eficientă

Referitor la țigaretele electronice, raportul Parlamentului European precizează: ”Considerăm că țigările electronice i-ar putea ajuta pe unii fumători să renunțe progresiv la fumat; considerăm, în același timp, că țigările electronice nu ar trebui să fie atractive pentru minori și nefumători”. Totodată, Parlamentul European consideră că ”implementarea unor practici bazate pe dovezi, inovarea cu privire la tehnologii, medicamente și practici de sănătate publică precum și politicile de reducere a riscurilor sunt cruciale pentru a asigura prevenția, eliminarea și reducerea factorilor de risc, detectarea timpurie, managementul mai bun al bolilor și integrarea unor tratamente mai noi, mai accesibile și mai bune pentru bolile netransmisibile”.

țigarete
țigarete

Ciprian Boboi, președintele AIV: ”Parlamentul European recunoaște rolul important pe care îl pot juca țigările electronice pentru reducerea riscurilor asociate fumatului. Acest lucru trebuie să constituie un nou punct zero în strategiile anti-fumat atât din România cât și la nivelul Uniunii Europene, în cadrul procesului de revizuire a Directivei Europene a tutunului.

Poate că ar fi momentul ca și Ministerul Sănătății din România să calce pe urmele altor țări europene și  să introducă programe de informare cu privire la riscurile și beneficiile țigărilor electronice si altor produse alternative comparativ cu fumatul.. Este foarte important ca prejudecățile existente la adresa țigărilor electronice să fie lăsate la o parte, iar potențialul lor dovedit științific să fie folosit în beneficiul persoanelor fumătoare.”

AIV dorește să atragă atenția asupra acestor prevederi ale raportului Parlamentului European tuturor autorităților și instituțiilor din România însărcinate cu lupta împotriva fumatului.

Este a doua oară când Parlamentul European recunoaște potențialul țigaretelor electronice ca metodă de combatere a fumatului, prima fiind în 2021 in cadrul Planului European Anti Cancer. Alte instituții occidentale cum ar fi Haut Conseil de la Sante Publique din Franța în 2019, Conseil de Sante Publique din Belgia în 2022, și Ministerul Sănătății din Canada în 2023, au recunoscut potențialul vapingului ca metodă de luptă împotriva tabacului. Ministerul Sănătății Publice din Anglia a anunțat în aprilie 2023 programul ”Swap To Stop” prin care peste de un milion de fumători din Marea Britanie vor primi un kit care conține o țigaretă electronică și arome, pentru a renunța la fumat prin trecerea la vapat.

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură