- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Aproape 300 de permise reținute în ziua de 24 decembrie, conform informațiilor furnizate de Poliția Română. Viteză, alcool și droguri, principalele cauze

25 Dec, 20:30 • Cornel Ghimeșan
În Ajunul Crăciunului, Poliția Română a desfășurat acțiuni ample la nivel național, reținând un număr de aproape 300 de permise de conducere, în urma unor abateri grave, precum viteza excesivă, consumul de alcool și droguri. Aceste măsuri vin în contextul intensificării controalelor rutiere și au scopul de a asigura siguranța participanților la trafic în perioada sărbătorilor.
Aproape 300 de permise reținute în ziua de 24 decembrie, conform informațiilor furnizate de Poliția Română. Viteză, alcool și droguri, principalele cauze

Poliția Română a desfășurat, marți, în Ajunul Crăciunului, acțiuni de amploare la nivel național, care s-au soldat cu reținerea a 296 de permise de conducere. Conform statisticilor furnizate de IGPR și citate de Mediafax, principalele cauze ale sancțiunilor au fost viteza excesivă, consumul de alcool și consumul de droguri.

Poliția Română a reținut aproape 300 de permise de conducere

Astfel, 45 de șoferi au rămas fără permis pentru depășirea limitei legale de viteză, 27 de șoferi pentru conducerea sub influența alcoolului și 5 pentru conducerea sub influența substanțelor interzise. Pe lângă acestea, polițiștii rutieri au constatat 100 de infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice și au retras 145 de certificate de înmatriculare.

La nivel general, Poliția Română a intervenit în 2.722 de evenimente, dintre care 2.340 au fost sesizate prin apeluri la numărul unic de urgență 112. În urma acțiunilor, au fost identificate 13 persoane urmărite național și internațional, împotriva cărora s-au luat măsuri legale. Totodată, în cauzele instrumentate de polițiști, au fost dispuse 38 de măsuri preventive.

Poliția Română permise

Citește și : MApN respinge informațiile conform cărora o rachetă rusească a intrat în spațiul aerian al României

Pe segmentul contravențiilor, au fost constatate peste 4.000 de fapte, fiind aplicat un număr de 4.077 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor aplicate se ridică la 1.746.346 de lei.

Acțiunile vin pe fondul intensificării controalelor rutiere și al măsurilor de siguranță suplimentare adoptate în perioada sărbătorilor de iarnă. Poliția spune că este importantă respectarea regulilor de circulație și evitarea comportamentelor periculoase la volan, pentru a preveni incidentele care pun în pericol viețile participanților la trafic.

Citește și : Lista punctelor de trecere a frontierei care se închid de la 1 ianuarie 2025, când România aderă complet la spațiul Schengen

În același timp, reprezentanții Poliției Române îi încurajează pe cetățeni să apeleze 112 în cazul în care observă comportamente suspecte sau periculoase în trafic, contribuind astfel la menținerea siguranței pe drumurile publice.

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță