Primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo (PNL), a anunțat public că este dispus să protesteze în fața Guvernului dacă nu se va găsi finanțare pentru finalizarea lucrărilor începute pe străzile orașului. Edilul a criticat dur lipsa de fonduri pentru proiectele deja demarate și a declarat că nu poate explica cetățenilor de ce orașul trebuie să rămână cu drumuri sparte și nefinalizate. El a menționat că a identificat gropi uriașe în carosabil, care au fost astupate temporar, dar nu poate „conserva” o stradă decopertată.
Te-ar mai putea interesa și: Oana Țoiu, în prima vizită oficială la Chișinău, pe fondul unui conflict cu primarul Ion Ceban
Mario De Mezzo s-a declarat dezamăgit că premierul Ilie Bolojan nu l-a invitat la discuții și a spus că se va alătura oricărui protest al primarilor nemulțumiți. El a amintit că în trecut, sub guvernul Tăriceanu, statul a permis compensarea datoriilor între constructori și instituțiile publice, ca soluție de avarie, sugerând că ar fi o măsură eficientă și acum.
„Lucrările începute să fie terminate. Dacă am început lucrările, trebuie terminate.
Nu ai cum conserva o stradă spartă, pe care ai decopertat-o. Am găsit gropi și de zece metri, pe care le-am astupat.
Eu nu pot să le explic slătinenilor că Guvernul nu are bani să termine cinci străzi și că ei trebuie să stea cu străzi sparte.
Nu îl contest pe Bolojan, îl respect ca premier, ca fost primar al Oradei și ca lider de partid.
Am această nemulțumire publică față de anumite măsuri. Soluția la o problemă similară a fost în timpul guvernului Tăriceanu, când li s-a dat posibilitatea constructorilor să compenseze din datoriile pe care le aveau către stat cu cele pe care statul le avea către ei.
Voi protesta pentru că Bolojan nu a considerat Slatina atât de importantă încât să mă invite la discuții.
Dacă se adună trei primari în Piața Victoriei, voi fi al patrulea. Nu voi fi organizatorul unui protest contra lui Bolojan, dar mă voi alătura.
Slatina m-a ales indiferent de culoarea politică să rezolv problemele municipiului”, a declarat primarul din Slatina.
Contextul acestor declarații este criza financiară care afectează mii de proiecte din toată țara, în special cele de infrastructură locală, finanțate prin Programul Național „Anghel Saligny”. Guvernul, condus de premierul Ilie Bolojan, a anunțat că va reduce semnificativ finanțările și va prioritiza doar proiectele aflate într-un stadiu avansat de implementare.
Potrivit unei circulare de la Ministerul Dezvoltării, proiectele de canalizare și gaze cu un grad de execuție sub 40%, precum și cele de drumuri sub 80% finalizare, nu vor mai primi bani anul acesta. Din cele aproximativ 4.500 de proiecte semnate, doar 1.600 ar putea continua.
Te-ar mai putea interesa și: „Un dezastru pentru dezvoltare”. Primarul din Buzău îl acuză pe Grindeanu pentru eșecul autostrăzilor A7 și A8 din PNRR