- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

România îşi schimbă profilul migraţional: pentru al treilea an consecutiv, numărul imigranţilor şi al românilor care se întorc acasă, mai mare decât cel al emigranţilor

01 Oct, 08:35 • sergiu.mircea
Pentru al treilea an consecutiv, România înregistrează un număr mai mare de imigranţi decât de emigranţi. Dintre cei care vin la noi în ţară, două treimi sunt români care se întorc acasă, arată un raport recent publicat de Institutul Național de Statistică (INS).
România îşi schimbă profilul migraţional: pentru al treilea an consecutiv, numărul imigranţilor şi al românilor care se întorc acasă, mai mare decât cel al emigranţilor

În perioada 2022-2024, în România s-a înregistrat un plus de 200.000 de locuitori faţă de anii anteriori.

România îşi schimbă profilul migraţional: numărul imigranţilor şi al românilor care se întorc acasă, mai mare decât cel al românilor care emigrează

Mai exact, în 2022, în România au venit un număr de 97.114 persoane (imigranţi şi români întorşi acasă), în 2023 soldul migrator a crescut cu 66.065 de persoane, iar în 2024 s-a înregistrat un plus de 36.200 de persoane care au preferat să se stabilească în România, arată datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS) și analizate de Monitorul Social, proiect al Fundației Friedrich Ebert.

Citeste si Marea Britanie înăspreşte legislaţia pentru migranţi. Cum vor fi afectaţi românii care lucrează în această ţară. Ministrul de Interne englez: „Să demonstreze că aduc o contribuție reală societății”

De menţionat şi faptul că, în fiecare dintre acești ani, mai mulți oameni au ales să rămână în România pentru o perioadă mai lungă de 12 luni decât cei care au plecat.

România

Din ce ţări provin imigranţii care aleg România

Potrivit Eurostat, în 2023, două treimi din populaţia care venea să se stabilească în România erau români care munciseră până atunci în străinătate. Mai exact, din 324.000 de imigranți de lungă durată, aproximativ 217.500 erau cetățeni români întorși acasă.

Restul de 106.500 erau cetățeni străini, majoritatea provenind din Nepal (18.042), Sri Lanka (14.316), Turcia (9.366), India (7.830), Republica Moldova (5.742) și Bangladesh (4.982).

România

În ceea ce priveşte emigranţii, în 2023 din România au plecat 239.000 de persoane cu intenţia de a se stabili în ţări cu nivel de trai mai ridicat. Dintre acestea, 150.000 erau cetățeni români (aproximativ 63% din total), restul nepalezi (11.417), turci (10.698), srilankezi (8.123), moldoveni (7.738) și indieni (5.474).

România, în declin demografic

Potrivit aceluiaşi raport al INS, în luna iunie 2025, sporul natural al populației a fost negativ, cu un minus de 6.916 persoane. Altfel spus, numărul persoanelor care au decedat în luna iunie a acestui an a fost de 1,6 ori mai mare decât cel al nou-născuţilor vii.

Comparativ cu luna iunie a anului 2024, în iunie 2025 s-au născut cu 223 copii mai puţin decât în iunie 2024, ceea ce reprezintă o scădere de 1,9%, în timp ce, în iunie 2025, au murit cu 166 persoane mai puţin decât în iunie 2024, adică cu 0,9%.

Citeste si Cu ce se ocupă imigranții veniți în România în 2025. Majoritatea lucrează în domenii precum construcțiile și producția

INS subliniază că evoluția negativă a sporului natural se menține constantă. Dacă în iunie 2025 deficitul demografic a fost de 6.916 persoane, în aceeași lună a anului trecut acesta se ridica la 6.859 de persoane.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz