- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Românii care călătoresc în Marea Britanie vor avea nevoie de o autorizație. Care este prețul acesteia

12 Sep, 21:00 • Amarie Giorgiana
Românii care călătoresc în Marea Britanie vor avea nevoie de o autorizație, pe care vor fi obligați să o obțină.
Românii care călătoresc în Marea Britanie vor avea nevoie de o autorizație. Care este prețul acesteia

Românii care intenționează să călătorească în Marea Britanie vor avea nevoie de o autorizație. Asta, începând de pe data de 2 aprilie 2025. Potrivit informațiilor, de pe 5 martie 2025, titularii de pașapoarte românești vor putea solicita ETA (Electronic Travel Authorisation) pentru Marea Britanie, înainte de data intrării în vigoare, potrivit News Week.

Citește și: Un român din Marea Britanie desființează magazinele românești: „Susținem afacerile, dar nu ne batem joc de clienți”

Românii care merg în Marea Britanie vor avea nevoie de autorizație. Care este prețul acesteia

ETA reprezintă un nou permis de călătorie digital, obligatoriu pentru cetățenii țărilor ce pot vizita Anglia, Țara Galilor, Scoția sau Irlanda de Nord, fără a mai fi necesară viza pentru călătorii scurte. Printre acești cetățeni se numără și românii, autorizația urmând să simplifice procesul călătoriilor în Regatul Unit în ceea ce privește vizitarea familiei sau a prietenilor. Peste un milion de români locuiesc în Marea Britanie, potrivit datelor, menționează Euronews.

Aproape 500.000 dintre românii plecați în Regatul Unit beneficiază de ETA, acest permis digital de călătorie având ca scop îmbunătățirea securității frontierelor britanice. De asemenea, acesta permite guvernului britanic un mai mare control și o mai bună supraveghere a persoanelor care intră în țară. Sistemul își propune să contribuie la prevenirea imigrației ilegale, la contracararea sindicatelor de crimă organizată și la identificarea potențialelor amenințări la adresa securității naționale, chiar înainte ca acestea să ajungă pe teritoriul britanic.

ETA este un document electronic prin care se acordă permisiunea de a călători în Regatul Unit celor care nu dețin viză și care au fost verificați în prealabil. ETA este conceput și pentru a îmbunătăți controlul la frontieră și pentru a simplifica procesul de imigrare, notează uk-eta.ro.

O cerere ETA pentru Marea Britanie are prețul de 10 lire sterline de persoană, adică aproximativ 60 de lei. Prețul este comparabil cu cel al permiselor de călătorie digitale impuse în alte țări. Spre exemplu, sistemul electronic de autorizare a călătoriilor din Statele Unite ale Americii, numit ESTA, presupune plata unei taxe în valoare de 21 de dolari.

Citește și: Nu doar românii ţin banii la saltea: Economii de 430 de miliarde în numerar în Marea Britanie. Economiile românilor se duc „pe ţigări şi alcool”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”