- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Românii cumpără locuințe la greu. Noua decizie a Guvernului nu le mai dă timp de așteptat

28 Jul, 15:11 • Aprozeanu Razvan
Noile măsuri fiscale anunțate de Guvernul Boilojan includ, printre altele, creșterea TVA-ului în sectorul imobiliar de la 9% la 21%, începând cu 1 august 2025. Până la acea dată, românii mai pot profita de cota redusă de TVA, dar doar în anumite condiții. Având în vedere timpul limitat, cei care intenționează să cumpere locuințe la prețurile actuale sunt sfătuiți să acționeze rapid.
Românii cumpără locuințe la greu. Noua decizie a Guvernului nu le mai dă timp de așteptat

Conform noilor măsuri fiscale prezentate de Guvernul condus de Ilie Bolojan, cota redusă de TVA de 9% aplicată în domeniul imobiliar va fi majorată la 21% începând cu 1 august 2025, potrivit Bugetul. În acest context, cei care vor să achiziționeze locuințe cu TVA redus trebuie să se grăbească, întrucât timpul rămas pentru a profita de actualele condiții este foarte limitat.

Te-ar mai putea interesa: Dan Șucu, proiect imobiliar grandios! Patronul Rapidului și partenerul său investesc 50 de milioane de euro în 500 de apartamente moderne

Românii care vor să-și cumpere locuințe cu TVA redus trebuie să se grăbească

Românii care intenționează să-și cumpere o locuință mai pot beneficia de cota redusă de TVA, însă doar în anumite condiții. Este necesar să semneze un antecontract până la 31 iulie 2025 și să achite un avans de minimum 20%, iar imobilul trebuie livrat în termen de cel mult un an.

Având în vedere timpul limitat rămas pentru a profita de această facilitate fiscală, experții din domeniul imobiliar recomandă ca potențialii cumpărători să își evalueze atent bugetul, să știe exact prețul locuinței dorite și veniturile necesare pentru obținerea unui credit.

„Creșterea TVA-ului la locuințele noi de la 9% la 21% afectează direct accesul la un credit ipotecar. Practic, pentru aceeași locuință, un cumpărător va avea nevoie de un avans mai mare și de un venit lunar cu până la 15% mai ridicat pentru a obține aceeași finanțare”, a declarat Andrei Cazacu, Franchise Network Director Imobiliare.ro Finance.

Noile măsuri fiscale vor afecta întregul sector imobiliar, iar prețurile locuințelor sunt așteptate să crească, avertizează Daniel Crainic, director de marketing.

„Suntem într-un context de piață ce va influența întregul ecosistem imobiliar. Noile măsuri vor duce inevitabil la creșterea prețului locuințelor, atât pe segmentul nou, cât și pe vechi. În egală măsură este posibil să vedem planuri ajustate. Ceea ce este însă foarte important pentru cumpărătorii care doresc să beneficieze de cota redusă de TVA este să își ia măsuri de siguranță, să verifice temeinic informațiile privind termenele finale de livrare”, a explicat și Daniel Crainic.

Dezvoltatorii imobiliari se așteaptă ca numărul tranzacțiilor să explodeze în această perioadă

În acest context, dezvoltatorii imobiliari anticipează un val crescut de cereri în perioada următoare, pe fondul interesului românilor de a profita de cota redusă de TVA de 9%.

„Îi sfătuim pe toți cei interesați să se grăbească, dacă vor să-și cumpere o locuință mai ieftină. Noi, la Atria Urban Resort, mai avem câteva apartamente care se încadrează la cota de TVA de 9% și ne așteptăm ca, în contextul actualelor schimbări fiscale, să fie cerere mare pentru ele până la sfârșitul lunii iulie”, a declarat Liria Themo, manager de Marketing al complexului rezidențial Atria Urban Resort.

Te-ar mai putea interesa: Vacanțe 2025. Ce griji au românii când călătoresc în străinătate

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
USS Gerald R. Ford, afectat de un incendiu şi cu grave probleme de logistică, va pleca spre Creta pentru reparaţii
USS Gerald R. Ford, afectat de un incendiu şi cu grave probleme de logistică, va pleca spre Creta ...
Dezbaterile asupra bugetului pe 2026, suspendate. Negocieri în coaliție pentru deblocarea impasului
Dezbaterile asupra bugetului pe 2026, suspendate. Negocieri în coaliție pentru deblocarea impasului
Siegfried Mureșan: „PSD a vrut să saboteze bugetul cu voturile AUR”
Siegfried Mureșan: „PSD a vrut să saboteze bugetul cu voturile AUR”
Uniunea Europeană și Australia urmează să încheie negocierile comerciale la începutul săptămânii viitoare
Uniunea Europeană și Australia urmează să încheie negocierile comerciale la începutul săptămânii ...
Prețul petrolului urcă peste 109 dolari/barilul, după atacul asupra unui câmp de gaze din Iran
Prețul petrolului urcă peste 109 dolari/barilul, după atacul asupra unui câmp de gaze din Iran
SUA vor cere o garanție de 15.000 de dolari pentru viză cetățenilor din 50 de țări, inclusiv pentru Georgia
SUA vor cere o garanție de 15.000 de dolari pentru viză cetățenilor din 50 de țări, inclusiv pentru ...
România, aproape de 3 miliarde de euro din PNRR. Urmează etapa finală a finanțării
România, aproape de 3 miliarde de euro din PNRR. Urmează etapa finală a finanțării
Scandinavian Airlines a anunțat anularea a zeci de zboruri pe rutele din Europa, în încercarea de a limita costurile
Scandinavian Airlines a anunțat anularea a zeci de zboruri pe rutele din Europa, în încercarea de ...
Avertisment: Medicamentele s-ar putea scumpi de până la 8 ori, iar unele ar putea dispărea de pe piață
Avertisment: Medicamentele s-ar putea scumpi de până la 8 ori, iar unele ar putea dispărea de pe piață
Haos la votul pe buget. A fost respins în comisii miliardul pentru pensionari, deși inițial trecuse. PSD a părăsit sala, iar ședința a fost suspendată
Haos la votul pe buget. A fost respins în comisii miliardul pentru pensionari, deși inițial trecuse. ...
SUA propune implicarea Siriei în Liban, pe fondul escaladării conflictului cu Hezbollah
SUA propune implicarea Siriei în Liban, pe fondul escaladării conflictului cu Hezbollah
Israelul anunță eliminarea ministrului iranian al informațiilor, într-un atac în cursul nopții
Israelul anunță eliminarea ministrului iranian al informațiilor, într-un atac în cursul nopții
Vreme instabilă până de Paște. Vânt, ninsori la munte și ploi în restul țării
Vreme instabilă până de Paște. Vânt, ninsori la munte și ploi în restul țării
Constanța: Un remorcher cu cinci persoane la bord s-a scufundat în Portul Midia
Constanța: Un remorcher cu cinci persoane la bord s-a scufundat în Portul Midia
Sindicatul INS avertizează: Reducerile de personal pun în pericol indicatorii economici și relația cu OCDE
Sindicatul INS avertizează: Reducerile de personal pun în pericol indicatorii economici și relația ...
NATO desfășoară o nouă baterie Patriot în Turcia după lansările de rachete din Iran
NATO desfășoară o nouă baterie Patriot în Turcia după lansările de rachete din Iran
Trei sferturi dintre români consideră traficul nesigur și susțin suspendarea permisului pentru neplata amenzilor
Trei sferturi dintre români consideră traficul nesigur și susțin suspendarea permisului pentru neplata ...
PSD cere din nou schimbarea premierului Bolojan și amenință cu ieșirea de la guvernare
PSD cere din nou schimbarea premierului Bolojan și amenință cu ieșirea de la guvernare