- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Sentință pentru Vlad Pascu. Instanța a hotărât la 10 ani de închisoare

31 Jan, 21:00 • Bugiu ⁠Ana Maria
Vlad Pascu a fost condamnat la 10 ani de închisoare pentru accidentul mortal din 2 Mai. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Constanța.
Sentință pentru Vlad Pascu. Instanța a hotărât la 10 ani de închisoare

Vlad Pascu, care a provocat un accident mortal în stațiunea 2 Mai în august 2023, a fost condamnat la 10 ani de închisoare în primă instanță pentru dublu omor din culpă, vătămare corporală și conducerea unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive. În urma incidentului, două persoane și-au pierdut viața și alte trei au fost rănite. Pascu, care se afla sub influența drogurilor (cocaină, amfetamină și metamfetamină), a fugit de la locul accidentului, fiind găsit ulterior în Vama Veche.

Te-ar mai putea interesa și: Vlad Pascu riscă o pedeapsă mai mare, după ce Judecătoria Mangalia a decis schimbarea încadrării juridice

foto: închisoare

Sentință pentru Vlad Pascu. Instanța a hotărât la 10 ani de închisoare

În procesul său, instanța a ținut cont de faptul că era la primul său conflict cu legea și că a regretat faptele comise. Cu toate acestea, instanța a considerat că gravitatea faptei și impactul asupra victimelor au prevalat asupra circumstanțelor personale ale inculpatului. De asemenea, el a fost condamnat la o perioadă de 7 ani de închisoare pentru ucidere din culpă, 2 ani și 8 luni pentru vătămare corporală, 3 ani și 4 luni pentru conducerea sub influența substanțelor și 3 ani pentru fugirea de la locul faptei. Pedeapsa finală a fost de 10 ani de închisoare, cu posibilitatea de a o contesta.

„Inculpatul nu a mai fost anterior condamnat penal, este tânăr și provine dintr-o familie cu posibilități materiale, și se poate presupune că ar putea fi sprijinit pe viitor pentru a nu mai comite alte fapte prevăzute de legea penală, deși, așa cum a arătat atât în fața instanței cât și prin memoriul depus la dosar, regretă sincer comiterea faptelor și consecințele acestora, care și lui i-au schimbat viața începând cu acel moment, instanța nu poate pune mai presus interesele sale, pe care el însuși le-a neglijat în momentul comiterii faptelor, în detrimentul intereselor părților civile, care au fost implicate fără vină în accidentul rutier descris anterior sau au suferit consecințele acestuia, accident soldat cu urmări extrem de grave, decesul a două victime și rănirea altor trei”, se arată în motivarea deciziei.

Instanța a adăugat și o interdicție de a conduce orice vehicul timp de 5 ani după ispășirea pedepsei. Vlad Pascu trebuie, de asemenea, să plătească despăgubiri celor trei tineri răniți și familiilor victimelor decedate. Judecătorii au spus că, deși inculpatul provine dintr-o familie cu posibilități financiare, faptele comise au avut un impact major, indiscutabil, asupra victimelor și nu pot fi considerate circumstanțe atenuante.

Te-ar mai putea interesa și: Vlad Pascu, în fața instanței. Procurorii i-au dat pedeapsa maximă

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania