- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Suma minimă acordată de APIA în avans agricultorilor români. Calculatorul de plăți

08 Oct, 15:13 • Russo George
APIA (Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură) se pregătește să înceapă, începând cu 16 octombrie, plata avansurilor pentru subvențiile destinate fermierilor. Această primă tranșă va beneficia de un procent de 70% pentru plățile directe și 85% pentru măsurile compensatorii, oferind astfel un suport financiar semnificativ pentru agricultori.
Suma minimă acordată de APIA în avans agricultorilor români. Calculatorul de plăți

Conform informațiilor transmise de Ministerul Agriculturii, APIA va avea la dispoziție un plafon de un miliard de euro pentru a efectua aceste plăți, care vor ajunge în conturile beneficiarilor eligibili până la 30 noiembrie.

Fermierii sunt tot mai aproape de plata în avans a subvențiilor din acest an, iar funcționarii agenției de plăți vor începe autorizarea cererilor eligibile pentru campania 2024. Conform informațiilor Agrointel, la această dată, APIA nu a comunicat cuantumurile specifice care se vor achita în acest an, dar agricultorii pot realiza deja estimări privind suma minimă pe care o pot primi la prima tranșă din subvențiile anului 2024. Aceste estimări sunt realizate pe baza cuantumurilor prevăzute în Planul Național Strategic (PNS) și se bazează pe schemele de subvenție care au fost disponibile anul trecut, în campania 2023.

Pentru a ajuta fermierii să își calculeze sumele pe hectar, APIA a pus la dispoziție un calculator avans, care le va permite agricultorilor să își estimeze veniturile. În contextul în care 730.395 de fermieri au depus cereri pentru o suprafață totală de 9.962.885 hectare, este esențial ca toate aceste suprafețe să fie considerate eligibile în urma verificărilor efectuate de funcționarii agenției. Aceasta va determina suma finală pe care fiecare fermier o va primi în avans.

Citește și: Pepeni în plus toamna asta! Clima caldă le prelungește sezonul în vestul României!

Deși APIA nu a făcut încă un anunț oficial privind intervențiile care vor intra la plată, și dacă ne bazăm pe informațiilor din 2023, fermierii vor primi din 16 octombrie banii în avans pentru următoarele scheme de plăți directe:

– PD-01 – Sprijin de bază pentru venit în scopul sustenabilității BISS – se acordă pe întreaga suprafață a fermei;
– PD-02 – Sprijin redistributiv complementar pentru venit în scopul sustenabilității CRISS – se acordă fermelor până în 50 de hectare;
– PD-03 – Sprijin complementar pentru venit pentru tinerii fermieri CIS-YF – se acordă tinerilor fermieri pentru primele 50 de hectare eligibile.

Aceste scheme sunt luate din comunicatul oficial al APIA de la începerea avansului din 2023, dar agenția poate anunța pentru campania 2024 și alte intervenții care vor intra la avans, cum ar fi eco-schema PD-04 – Practici benefice pentru mediu aplicabile în teren arabil.

Avans APIA 2024 – plată minimă la hectar din BISS la 88,07 euro/ha

Sursa citată a anunțat deja că pentru acest an cursul care se ia în calcul pentru plata în avans dar și campania regulară este de 4,9753 de lei pentru un euro.

Pentru PD-01 – Sprijin de bază pentru venit în scopul sustenabilității BISS suma minimă prevăzută în PNS pentru cuantumul unitar planificat este de 86,82 euro/ha adică 438,17 lei/ha. În avans se va achita 70% din acest cuantum iar suma minimă pe care o pot lua în considerare fermierii este 60,774 euro/ha, adică 302,36 lei/ha.

În PNS însă sunt estimate alte două cuantumuri, unul unitar planificat (care este cel mai aproape de cel posibil) și altul maxim astfel:

– Cuantum unitar planificat în PNS: 97,85 euro/ha adică 486,83 lei/ha în avans suma fiind de 68,495 euro/ha (340,78 lei/ha);
– Cuantum maxim unitar planificat în PNS: 127,21 euro/ha adică 632,90 lei/ha în avans suma fiind de 89,047 euro/ha (443,03 lei/ha).

Avansul din BISS se acordă pe întreaga suprafață eligibilă a fermei, indiferent de dimensiunea acesteia.

Avans APIA 2024 – plată minimă la hectar din CRISS la 46,28 euro/ha

Pentru PD-02 – Sprijin redistributiv complementar pentru venit în scopul sustenabilității CRISS suma minimă prevăzută în PNS  pentru cuantumul unitar planificat este de 46,28 euro/haadică 230,25 lei/ha. În avans se va achita 70% din acest cuantum iar suma minimă pe care o pot lua în considerare fermierii este de161,17 lei/ha.

În PNS însă sunt și pentru această intervenție estimate alte două cuantumuri, unul unitar planificat (care este cel mai aproape de cel posibil) și altul maxim astfel:

– Cuantum unitar planificat în PNS: 51,42 euro/ha adică 255,82 lei/ha în avans suma fiind de 179 lei/ha;
– Cuantum maxim unitar planificat în PNS: 61,70 euro/ha adică 306,97 lei/ha în avans suma fiind de 214,87 lei/ha.

Avansul din CRISS se acordă numai fermelor care au până în 50 de hectare.

Avans APIA 2024 – plată minimă la hectar  din PD-03 la 42,30 euro/ha

În cazul PD-03 – Sprijin complementar pentru venit pentru tinerii fermieri CIS-YF, suma minimă prevăzută în PNS  pentru cuantumul unitar planificat este de 42,30 euro/haadică 210,45 lei/ha. În avans se va achita 70% din acest cuantum iar suma minimă pe care o pot lua în considerare fermierii este de147,31 lei/ha.

În PNS însă sunt și pentru această intervenție estimate alte două cuantumuri, unul unitar planificat (care este cel mai aproape de cel posibil) și altul maxim astfel:

– Cuantum unitar planificat în PNS: 46,00 euro/ha adică 228,86 lei/ha în avans suma fiind de 160,20 lei/ha;
– Cuantum maxim unitar planificat în PNS: 69,00 euro/ha adică 343,29 lei/ha în avans suma fiind de 240,30 lei/ha.

Avansului din CIS-YF se acord exploatațiilor deținute de tineri fermieri în limita primelor 50 de hectare eligibile.

Dacă vom luat în calcul că la plata avansului ar putea intra și eco-schema PD-04 – Practici benefice pentru mediu aplicabile în teren arabil pentru aceasta suma minimă prevăzută în PNS  pentru cuantumul unitar planificat este de 56,28 euro/haadică 280,00 lei/ha. În avans se va achita 70% din acest cuantum iar suma minimă pe care o pot lua în considerare fermierii este de196,00 lei/ha.

Și pentru această eco-schemă sunt estimate în PNS două cuantumuri diferite,  unul unitar planificat (care este cel mai aproape de cel posibil) și altul maxim astfel:

– Cuantum unitar planificat în PNS: 56,28 euro/ha adică 280,00 lei/ha în avans suma fiind de 196,00 lei/ha;
– Cuantum maxim unitar planificat în PNS: 73,00 euro/ha adică 363,19 lei/ha în avans suma fiind de 254,23 lei/ha.

Citește și: Meteo 8-10 octombrie 2024. Meteorologii anunță zonele afectate de ploi, brumă și vânt puternic

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR