Suntem în plin sezon estival, însă numărul turiștilor care aleg litoralul românesc este considerabil mai mic decât în anii anteriori. Cu toate acestea, administratorii de plaje par, mai degrabă, să descurajeze și prezența celor care încă aleg stațiunile de la malul Mării Negre, notează Bugetul.
Te-ar mai putea interesa: A apărut o nouă plajă în România. Are nisip fin și atrage mii de oameni în weekenduri. Unde se află
Concret, pe o plajă din stațiunea Mamaia a fost introdusă recent o taxă pentru cei care aleg să stea pe cearșaf, direct pe nisip. Suma cerută: 50 de lei. Paradoxal, închirierea unui șezlong costă mai puțin, începând de la 30 de lei. Astfel, simplul gest de a sta pe propriul prosop devine un „lux” inaccesibil pentru mulți români.
Interesant este că, în momentul în care o echipă de televiziune a ajuns pe plajă pentru a realiza un reportaj, angajații au retras imediat panoul care afișa această taxă.
„Nu toți avem așa mulți bani ca să stăm la șezlonguri de 35-50 de lei. Și încercăm să stăm și noi cu copiii, să ne bucurăm de mare cât putem, cu un buget cât mai redus” / „De ce să iei taxă dacă pui un cearșaf pe nisip?” / „Nu mi se pare corect. Avem și noi dreptul, care suntem cu cearșaful, să stăm”, au comentat câțiva turiști nemulțumiți.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/08/zona-cearsaf-cu-plata-1024x614.jpg)
Potrivit reprezentanților Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), taxa percepută pentru utilizarea cearșafului pe plajă este ilegală. Cu toate acestea, până în prezent, niciun administrator nu a fost sancționat pentru aplicarea acestei practici. Mai mult, legislația în vigoare prevede clar că operatorii sunt obligați să păstreze liber cel puțin 30% din suprafața plajei pentru cei care aleg să stea pe cearșaf.
Legea prevede, de asemenea, că între linia apei și primul rând de șezlonguri trebuie păstrată o distanță de 5 metri, destinată accesului forțelor de intervenție. În practică, această regulă nu este respectată, iar salvamarii sunt adesea nevoiți să găsească alternative pentru a ajunge rapid în apă atunci când sunt chemați în ajutor.
„Toți turiștii sunt pe mal, vin de dimineață cu prosoapele, cu cearșafurile, se pun chiar în mal. Nu putem să trecem la intervenții. Ca să intervenim la urgențele de înec sau la cele de prim ajutor, mergem prin spatele șezlongurilor, prin spatele beach barurilor”, Gelu Vătămescu, șef salvamari Eforie.
Te-ar mai putea interesa: Trucuri pentru a-ți proteja lucrurile la plajă, în 2025. Nu o să te mai temi că ți se pot fura