- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Veste bună pentru o anumită categorie de vârstnici. Au fost alocați 370 de milioane de lei. Anunț de ultimă oră de la Ministerul Muncii

15 Nov, 23:49 • Stefan Simion
370 de milioane de lei vor fi investiți în căminele de bătrâni, de copii şi de persoane cu dizabilităţi. Fondurile sunt destinate atât centrelor de stat, cât și celor private, a anunţat miercuri Ministerul Muncii.
Veste bună pentru o anumită categorie de vârstnici. Au fost alocați 370 de milioane de lei. Anunț de ultimă oră de la Ministerul Muncii

Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, a semnat Ordinul privind finanţarea unor investiţii pentru centre de zi şi rezidenţiale publice şi private care au ca principali beneficiari vârstnicii, persoanele cu dizabilităţi şi copiii instituţionalizaţi.

Investiţiile au ca scop îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă pe care le au beneficiarii, dar şi creşterea siguranţei.

Citeste si Simona Bucura Oprescu anunță variante pentru pensionarii care vor mai mulți bani. „Este vorba de soluția bazată pe solidaritate”

Acești bani vor fi folosiți, în principal, pentru efectuarea de lucrări în vederea obţinerii autorizaţiei pentru securitate la incendiu, pentru construcţia de clădiri noi, pentru reparaţii capitale, renovări, lucrări de extindere şi dotarea centrelor.

vârstnici

Reforma sistemului de asistenţă socială din România a început printr-un cadru legal clar care asigură o protecţie sporită beneficiarului. Nimic nu se poate face fără o dezvoltare a infrastructurii sociale astfel încât persoanele vulnerabile să aibă servicii de calitate şi condiţii care să le ajute să fie cât mai independente. Ne bazăm pe parteneriatul cu administraţiile locale şi societatea civilă pentru ca aceste finanţări să aibă maximum de eficienţă”, a declarat ministrul Simona Bucura Oprescu.

Au fost alocate peste 164 de milioane pentru 122 de centre publice şi peste 206 milioane de lei pentru 82 de centre private.

Citeste si Pensii ianuarie 2025. Simona Bucura Oprescu: „+ 50% din creșterea reală”

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult