- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Vești noi despre prețurile alimentelor în pragul Paștelui. Marcel Boloș: „Nu cred că Guvernul poate să intervină”

06 Apr, 14:15 • Bumbeneci Diana
Boloș spune că prețurile din piață sunt destul de mari, deși guvernul a intervenit cu plafonarea la alimentele de bază în supermarket/ „Nu cred că Guvernul poate să intervină asupra prețului din piață”.
Vești noi despre prețurile alimentelor în pragul Paștelui. Marcel Boloș: „Nu cred că Guvernul poate să intervină”

Ministrul Finanțelor

, Marcel Boloș, a declarat că deși plafonarea adaosurilor comerciale pentru alimentele de bază a avut un impact pozitiv, prețurile în piețele agroalimentare sunt în continuare mari.

Vești noi despre prețurile alimentelor în pragul Paștelui

Am spus acest lucru (n.r.- prețurile din piață sunt mari). Am fost în piață, merg des în piață. Sunt prețuri destul de mari cu toate eforturile pe care le-a luat Guvernul României pentru că guvernul s-a concentrat asupra coșului zilinic de trai și asupra alimentelor de bază. Cu toate acestea, prețurile în piață sunt destul de mari”, a declarat Marcel Boloș, la Digi24.

Acesta precizează că dacă populația va cumpăra din piețele agroalimentare, prețul va rămâne în continuare ridicat.„Deși plafonarea la alimentele de bază a avut un impact pozitiv, nu vreau să mă gândesc ce se întâmpla în lipsa acestei măsuri, dar în continuare prețurile cresc. Aici poate și explicația o găsim în ce înseamnă materie primă. Nu cred că Guvernul poate să intervină asupra prețului din piață și asupra nivelului de subvenții. Discutam cu Ministrul Agriculturii pentru că au fost la început de an o serie de subvenții care s-au acordat de către Guvern și cu toate acestea prețurile în continuare cresc și au această tendință de creștere. Să ne gândim ce s-ar întâmpla în lipsa subvențiilor si măsurilor de plafonare. Aici Guvernul și-a făcut datoria”.

Ministerul Finanțelor - Marcel Bolos
Ministerul Finanțelor – Marcel Bolos

„Sperăm ca perioada de sezon, abundentă de produse agroalimentare, să fie cea care va tempera din creșterile de prețuri”.

În același timp, ministrul spune că nu sunt elemente care să pună presiune pe inflație. „Trebuie să ne aducem aminte că la sfârșit de an a fost cu 10,4% rata medie anuală a inflației. La final de an să avem o rata a inflației de 4,4% care presupune inclusiv o stabilizare la nivel de politică monetară”, mai transmite Boloș.

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România