- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Visul copiilor s-a îndeplinit! Orașul din România care va avea fabrică de ciocolată! Investiția ajunge la 2 milioane de euro

25 Apr, 10:49 • Constantin Cristina
O nouă fabrică de ciocolată va fi construită într-un oraș din România, a cărei investiție va fi de aproximativ 2 milioane de euro, iar construcția se va realiza etapizat.
Visul copiilor s-a îndeplinit! Orașul din România care va avea fabrică de ciocolată! Investiția ajunge la 2 milioane de euro

Ciocolata, dorința copiilor a devenit realitate. O fabrică de ciocolată se va construi chiar în Parcul Industrial II din strada Ogorului din Oradea, a informat bihoreanul.ro.

Citește și: România, mai săracă de la o zi la alta! Singura fabrică de ciocolată din țară a cerut insolvența, după 25 de ani de activitate

Orașul din România care va avea fabrică de ciocolată

Autoritățile au dat undă verde pentru amenajarea acestei construcții, iar construcția se va realiza etapizat. Fabrica de ciocolată va fi ridicată pe o parcelă de 9.000 de metri pătrați din strada Straub Ferenc Bruno, cu un etaj parțial.

Toată această construcție va beneficia de o investiție în valoare de 2 milioane de euro.

„Din ce s-a discutat, în primă instanţă va fi amenajată secţia pentru prelucrare carne, urmând ca ulterior să fie lansată, complet separat, şi fabrica de ciocolată”, a explicat luni, viceprimarul din Oradea.

Singura fabrică de ciocolată din România a cerut insolvența

Compania Galactic din Baia Mare este unica fabrică de ciocolată românească. Cu o vechime în producție de peste 25 de ani. După problemele economice provocate de Euroins, o altă mare instituție intră în linie dreaptă către insolvență. Singura fabrică românească de ciocolată, Galactic, care produce de 25 de ani, și-a cerut insolvența, prin firma care o administrează, Food Land Galactic, arată 2M News.

fabrica de ciocolată, Oradea
fabrica de ciocolată, Oradea

Galactic a primit chiar și medalia „Marca de Aur” pentru unul dintre sortimentele de ciocolată, iar în cele mai bune timpuri, producea și 2.000 de tone de ciocolată/anual.

„Anul trecut a fost dramatic. O parte a anului nu am avut acces la materii prime, pentru că nu se puteau importa, apoi am primit o lovitură semnificativă din partea marilor retaileri – noi desfacem produsele la toți marii retaileri din țară – care au refuzat orice majorare de preț, deși costurile de producție s-au majorat semnificativ, de la zahăr, ulei vegetal, la combustibili, utilități și așa mai departe”, Liviu Fagi.

Într-un timp, firma deținea în portofoliu peste 80 de sortimente, printre care Galactic, CORA, Profi, Sonata, Americana, pralinele Silvoriu, Aro, Real Chocolate, Nr.1, care se regăseau pe rafturile magazinelor din țară. În perioada de vârf, compania din Maramureș producea 2.000 de tone de ciocolată pe an, însă lipsa sprijinului de la stat, criza economică și pandemia au făcut ca renumita fabrică de ciocolată să ia calea insolvenței, a notat adevarul.ro.

Alte articole: Ciocolata Toblerone este obligată să renunțe la logo-ul care a consacrat-o. Motivul surprinzător pentru care s-a luat această decizie

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...