- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Nicolae Ciucă, despre Marcel Ciolacu: „Ezit să am încredere în el, nu avem o relație de prietenie”

28 Aug, 23:45 • Preda Silvia
Nicolae Ciucă, liderul PNL, a declarat că nu are încredere în Marcel Ciolacu, liderul PSD.
Nicolae Ciucă, despre Marcel Ciolacu: „Ezit să am încredere în el, nu avem o relație de prietenie”

Nicolae Ciucă, președintele PNL, spune că nu e prieten cu Marcel Ciolacu, deși cele două partide formează actuala coaliţie de guvernare. Nicolae Ciucă este gata de o confruntare cu actulul premier, în campania pentru alegerile prezidenţiale.

Voi veni la dezbateri cu Marcel Ciolacu cu cea mai mare plăcere. S-a întâmplat ca Marcel Ciolacu să-mi urmeze în funcția de premier. Poate că îmi va da mie pe cea de președinte. Ezit să am încredere în el, nu avem o relație de prietenie. Prietenia înseamnă să faci în momente dificile ceea ce ai face pentru tine și familia ta. Nu am ajuns cu Marcel Ciolacu la acest nivel…

A fost o mișcare politică, dar din toate punctele de vedere există onestitate, respect și asigurarea parcursului liniei pe care am asigurat-o împreună”, a declarat Nicolae Ciucă la emisiunea „În opoziţie”, realizată de Gândul.

Citește și: Nicolae Ciucă: „Indiferent ce se va întâmpla, PNL nu va dezerta de la guvernare”

Ciucă, despre alegeri: Confruntarea se va petrece între candidatul PSD și PNL

Nu am făcut niciodată o comandă pentru un sondaj. Dacă am avut scorul de 13 la sută, este foarte bine. Toate aceste chestiuni fac parte din jocul politic. Au apărut toate aceste cifre, au fost prezentate public, astfel că oamenii pot vedea… Suntem două partide care contează. Eu, în acest moment, cred în valorile și oamenii PNL. Avem o armată de primari, consilieri locali, avem nouă miniștri în Guvern, 36 de secretari de stat. Avem o consistență politică ce nu ne permite să ne pierdem relevanța. Confruntarea se va petrece între candidatul PSD și PNL. Între mine și Marcel Ciolacu”, a mai afirmat președintele PNL.

Potrivit lui Nicolae Ciucă, această campanie relevă că partidul său are relevanță, că celor din PSD le este teamă.

„Așteptăm ca PSD să vină cu ceva concret, nu cu atacuri. Am văzut ce au făcut la Congres. Noi chiar am fost transparenți. Nu sunt banii noștri, sunt banii de la bugetul statului”, a mai spus Nicolae Ciucă.

Vezi și: Nicolae Ciucă, replică acidă pentru Marcel Ciolacu: „În acest an se va păstra tradiția ca PSD să piardă prezidențialele”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
„Fierarii”, „Nelson” și „Fă-mi loc”, spectacolele săptămânii în București și în mai multe orașe din țară
„Fierarii”, „Nelson” și „Fă-mi loc”, spectacolele săptămânii în București și în ...