- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

Athenee Palace Hilton Bucuresti va avea un nou director general: Linda Griffin

05 Aug, 12:35 • Redactia DailyBusiness
Friedrich Niemann, directorului general al hotelului Athenee Palace Hilton Bucuresti din ultimii 5 ani, pleaca din Romania pe 31 august, iar succesorul sau, Linda Griffin va prelua conducerea hotelului Hilton din Bucuresti incepand cu 1 septembrie 2010.
Athenee Palace Hilton Bucuresti va avea un nou director general: Linda Griffin

Dupa cinci ani in Romania, Niemann a acceptat o noua provocare, in tara sa natala, Germania, unde a fost promovat ca director general al noului Waldorf Astoria din Berlin, primul hotel din Europa apartinand acestui brand de top din portofoliul Hilton Worldwide.

Griffin se alatura echipei Athenee Palace Hilton, dupa ce a ocupat pozitia de cluster general manager in Turcia, pentru Adana & Mersin Hilton SA Hotels, localizate in partea de sud a marii Mediteranene, in regiunea Cukurova, Turcia.

Linda Griffin are o experienta de 21 de ani in compania Hilton Worldwide. Si-a incept calatoria la Hilton Toronto, iar in 1993 a avansat la Hilton Toronto Airport ca front office manager.

Debutul carierei internationale a avut loc in 1995, la Hilton Aruba, inainte de a prelua functia de project manager, in cadrul echipei de Front Office Development, cu traininguri si instalare de sisteme de revenue in intreaga lume.

Pe parcursul celor 4 ani, meseria a purtat-o in Puerto Rico, Turcia, Japonia, Australia, Caraibe, Africa, Egipt, cat si in intreaga Europa. In 1999 Linda a preluat in Milano, Italia, rolul de area revenue manager pentru zona Mediteranei.

In 2001, Linda a revenit la operational, ca director de operatiuni si apoi director de business development al hotelului Hilton din Atena, unde a avut posibilitatea de a se implica in renovarea si redeschiderea completa a hotelului.

Dupa Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, s-a mutat in Turcia unde a acceptat o noua provocare devenind manager general al Hilton Park SA din Istanbul iar mai tarziu al hotelurilor Adana & Mersin Hilton SA.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...