Turism

Compania aeriana Carpatair isi mareste flota cu 3 aeronave

18 Nov, 15:18 • Redactia DailyBusiness
Carpatair, transportator aerian full-service cu baza la Timisoara, a semnat miercuri contractul pentru achizitia a 3 aeronave Fokker 70 cu o capacitate de 72 de locuri, a anuntat compania.
Compania aeriana Carpatair isi mareste flota cu 3 aeronave

Achizitia celor 3 aeronave face parte din strategia pe termen mediu a companiei Carpatair, care urmareste modernizarea flotei si accesarea unor rute si piete noi.

Aeronavele nou achizitionate vor fi utilizate atat pe destinatiile interne, cat si pe cele externe, cu operare atat din hub-ul de la Timisoara, cat si din Bucuresti si de pe alte aeroporturi din tara.

Prima aeronava din seria contractata va fi preluata in luna decembrie 2009, celelalte doua urmand a fi livrate in lunile februarie si martie 2010. Configuratia aeronavelor este de 72 de locuri – 12 Business class (C) si 60 locuri Economy (Y).

Cei mai mari operatori de aeronave de tip Fokker 70 din Europa sunt KLM Royal Dutch Airlines si Austrian Airlines.

„Achizitia aeronavelor de tip Fokker 70 ne ofera posibilitatea accesarii de piete si rute noi unde capacitatea Fokker-ului 100 este prea mare. In plus, operarea aeronavelor Fokker 70 ne va permite reducerea costurilor operationale pe anumite rute cu pana la 20%”, a declarat Nicolae Petrov, CEO Carpatair.

„In programul de iarna 2009, aeronavele vor opera pe rutele existente iar incepand cu lunile martie-aprilie 2010 vom lansa si rute noi pe care le vom opera exclusiv cu aeronavele Fokker 70”, a mai spus Petrov.

In prezent, Carpatair opereaza peste 250 de zboruri regulate pe saptamana, catre 30 de destinatii din 6 tari. Compania este cel mai mare operator aerian pe relatia Romania-Italia, oferind cel mai mare numar de destinatii din cele doua tari, cite 10 din fiecare tara, precum si cel mai mare numar de frecvente – 94 pe saptamana.

Carpatair dispune de o flota compusa din 15 aeronave de tipul Saab 2.000 (50 locuri) si Fokker 100 (105 locuri), la care se mai adauga cele 3 aeronave F70 (72 locuri) achizitionate recent.

Din octombrie 2009, Carpatair si-a extins oferta din Bucuresti prin lansarea a doua destinatii directe: Bari si Ancona, ambele in Italia, iar din 7 decembrie 2009, mai inaugureaza si servicii directe Venetia-Budapesta, in parteneriat de tip code share cu operatorul aerian maghiar Malev Hungarian Airlines.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare