- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

Finnair opereaza curse spre 6 tari din Asia pentru pasagerii romani

24 Apr, 10:30 • Redactia DailyBusiness
Open Sky, reprezentantul de vanzari in Romania si Republica Moldova al companiei aeriene finlandeze Finnair, a lansat din aprilie curse spre India, China, Japonia, Thailanda si Coreea de Sud pentru pasagerii din Romania, a declarat miercuri, Catalina Moga, directorul general Open Sky.
Finnair opereaza curse spre 6 tari din Asia pentru pasagerii romani

Rutele au fost deschise de la inceputul lunii aprilie catre: India (Delhi si Mumbai), China (Beijing, Shanghai, Hong Kong si Guangzhou), Japonia (Tokyo, Osaka si Nagoya), Thailanda (Bangkok) si Coreea de Sud (Seul), potrivit reprezentantilor companiei, citati de NewsIn.

In prezent, din Romania, de pe aeroportul Otopeni, exista 4 frecvente saptamanale catre Helsinki ce permit conexiuni rapide catre toate cursele pe destinatiile Asia si America de Nord, au declarat reprezentantii Open Sky.

Jocurile Olimpice organizate in China, cresterea afacerilor europene catre Asia si a celor asiatice catre Europa si mai ales cresterea cererii turismului de vacanta a europenilor catre Asia a condus la introducerea acestor rute.

„Traficul aerian catre Asia din orasele Europei a crescut cu 32,6% in 2007 si se asteapta o crestere de peste 35% in 2008. Numarul de pasageri a crescut cu 27,1% in 2007 si volumul de cargo cu 24,5% pe aceleasi rute” a spus Catalina Moga.

La sfarsitul anului 2007, volumul de trafic total pentru rutele asiatice ale Finnair a fost de 8,6 milioane de pasageri, reprezentand o cifra de afaceri de 2, 2 miliarde euro si un profit de 139 milioane euro.

Intre Europa si Asia circula anual peste 30 milioane de pasageri pe liniile aeriene si se inregistreaza o crestere medie anuala de peste 10%, estimandu-se o dublare a numarului de pasageri actuali pana in 2015, au spus reprezentantii companiei.

Liniile Aeriene Finlandeze Finnair transporta anual peste 9 milioane de pasageri si au o cifra de afaceri de peste doua miliarde de euro. Compania are peste 9.500 de angajati, o flota de 70 de aeronave moderne, de ultima generatie si o valoare de piata de peste 1,1 miliarde euro.

„Flota companiei Finnar este compusa din aeronave A320 Family, Embraer 170-190. Pe termen scurt vom avea avioane A320 si A330 de tip wide body pentru un transport eficient”, a spus Rolf Backman, vicepresedinte vanzari la Finnair.

Open Sky International, tour operator specializat in acordarea de servicii turistice catre Scandinavia si Tarile Baltice, este reprezentantul general de vanzari al Finnair in Romania.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Nicușor Dan anunță consultări pentru formarea unui nou executiv și exclude alegerile anticipate
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Leul a atins un minim istoric în ziua moţiunii de cenzură: cursul urcă la 5,21 lei/euro
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim o majoritate”
Grindeanu, după ce moţiunea de cenzură a trecut: „Eu cred că tot noi împreună trebuie să construim ...
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat scor înregistrat
Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură: 281 de voturi „pentru”, cel mai ridicat ...
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor de funcţionare
Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat: 8,5 miliarde lei, cu accent pe investiţii şi reducerea cheltuielilor ...
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a doua cea mai mare alocare din UE
Guvernul aprobă semnarea acordului SAFE: finanţare de peste 16 miliarde de euro pentru apărare, a ...
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali”
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
Bolojan: „Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei ţări rămân”
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...