Turism

Media gradului de ocupare a curselor SkyEurope din Romania este 90%

04 May, 16:09 • Redactia DailyBusiness
Circa 3 milioane de pasageri au calatorit, la nivel international, cu SkyEurope in 2006, in crestere cu 45% fata de 2005, in Romania gradul de ocupare a curselor fiind de peste 90%, a declarat directorul departamentului de maketing Romania, Mihaela Badic.
Media gradului de ocupare a curselor SkyEurope din Romania este 90%

Directorul de marketing a mentionat ca destinatia preferata de romani este Roma, atat pentru business, cat si ca destinatie turistica.

SkyEurope a inceput in ianuarie operarea cursei Bucuresti-Roma, pe aeroportul Fiumicino.

„De la primul zbor, gradul de ocupare a fost de peste 90% si acesta s-a mentinut la aceleasi cote si in lunile februarie si martie”, a spus Mihaela Badic, citata de NewsIn.

„Rezervarile facute in avans pana la finalul orarului de vara, respectiv pana la finalul lunii octombrie, sunt deja foarte promitatoare. Media gradului de ocupare pentru urmatoarele doua luni este de aproximativ 90 % si avem rezervari in avans”, a adaugat Badic.

Aceasta a precizat ca, in general, romanii din vest care vor sa calatoreasca cu avioanele companiei aleg aeroportul din Budapesta, si nu pe cel din Bucuresti, aici SkyEurope avand o cota de piata de 85%.

„In general, pasagerii romani din vestul tarii aleg aeroportul Budapesta pentru a calatori cu SkyEurope in 19 tari din Europa, cele mai frecvente fiind Roma, Barcelona, Amsterdam si Paris”, a explicat Badic.

Potrivit raportului realizat de compania aeriana, numarul pasagerilor care au calatorit la nivel international, in luna aprilie, cu SkyEurope a ajuns la aproximativ 300.000, ceea ce inseamna o crestere de 44,7% comparativ cu aceasi perioada a anului trecut, relateaza NewsIn.

Potrivit SkyEurope, peste trei milioane de pasageri au calatorit in perioada martie 2006-aprilie 2007 cu SkyEurope, in crestere cu 45,1% comparativ cu aceeasi perioada 2005-2006 cand au fost 2,1 milioane pasageri .

De asemenea, reprezentantii SkyEurope au anuntat ca flota companiei va fi completata pana in 2010 cu alte 26 de aparate Boeing 737, investitie care se va ridica la 295 milioane dolari. Operatorul aerian are deja 11 aparate Boeing 737.

Compania SkyEurope opereaza din Romania curse catre Roma, Viena si Bratislava.

SkyEurope are baze operationale proprii in Viena, Bratislava, Budapesta, Varsovia, Cracovia si Praga.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare